Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

12. Bölüm En Baştan Başla

Çevirmen: Violet / Editor: Güz

Ders, bir seferde 300 kişiyi barındırabilecek kadar büyük bir sınıfta yapılıyordu. Ortada bir avuç ferah ve rahat görünümlü koltuklar vardı, ancak geri kalanlar utanç verici bir şekilde yan taraflara sıkıştırılmıştı. Richard sınıfa girerken merkez sahneye yönlendirildi, bu yüzden hem sınıf arkadaşlarının dikkat çekmiş, hem de kendisini rahatsız hissetmişti. Öğrenciler yediden yetmişe kadar çeşitli yaşlardandı. Bu, yarı kamusal bir konferanstı ve bir yıl boyunca Koyumavi’ye hizmet veren bütün büyücülere açıktı. Merkezi koltuklar, Sharon'ın kişisel çırakları için ayrılıyordu; bu yüzden Richard, oturduğu andan itibaren cazibe ve kıskançlık odağı haline geldi.

Burada iki kişi daha vardı, bir kız ve oğlan, Richard'dan iki ya da üç yaş büyük görünmelerine rağmen 5 ve 6. seviyelerdendiler. Richard, Sharon'ın çıraklarının on üçüncüsüydü ve bugüne kadar sadece üçü Koyumavi'de kalmıştı. Geri kalanlar ise kıtalar ve düzlemler ötesi yolculuklarına başlamıştı, şimdiye kadarki en iyi olanı, kendi başına bir düzlemin tamamına hükmediyordu.

Richard oturduğu sırada, sınıfın kapısı tekrar açıldı; kel, kısa ve tıknaz bir büyücü içeri girdi. Bu onların profesörü, Popovich'ti. 16. seviyede, ne kıtada ne de Koyumavi'de kıdemli değildi, ancak Popovich zaten büyü yetenekleri ile tanınan biri değildi. Onun yerine dünya teorisine yaptığı katkılardan dolayı ünlüydü.

Profesör, komik büyük burnu ve yuvarlak çenesiyle sıradan bir tipti. Ancak, Koyumavi’de bir derse katılmak kolay değildi ve sınıftaki herkes büyü dünyasında kendilerini daha da ileriye taşımak için burada bulunuyordu. Tüm sınıf birkaç dakika içinde sessizleşti.

“Büyü dünyası, merkezinde gerçekliği barındırır. Dünyayı gözlemlediğinizde, gerçek realiteyi duymuyor ve görmüyorsunuz, bunun yerine sadece algınız aracılığıyla zihninize gönderilen hisleri deneyimliyorsunuz. Bu süreç kaçınılmaz olmakla birlikte, algılanan dünya ve gerçek dünya arasında pek çok farklılık vardır…

“Peki, o zaman hata olasılığını nasıl kısıtlarız? Düşünme şeklinizle! Bir başka deyişle, bir büyücünün düşünme şekli, algıladığı dünyanın türünü belirler!” diye bağırdı. Devam etmeden önce şaşkın ya da büyülenmiş öğrencileri ve not alan büyücüleri bekledi.

“Bu ders size 8 ya da 9. seviyeden zorlu büyüler öğretmeyecektir, benim bile yapamayacağım bir şey bu. ”

Sınıf tamamen sessizdi, kimse Popovich’in mizahını anlamamıştı. Sadece bu ciddi ve pragmatik öğrencilerin tepkisi karşısında başını kaşıyarak, derse dönmeden önce sessizce “ne kadar sıkıcı bir topluluk” diye mırıldandı.

“Tamam, direkt konuya gelelim. Size nasıl düşüneceğinizi öğretmek için buradayım ben.

“Bu konuyu küçümsemeyin. Önemsiz gibi görünse de düşünce şekliniz, hayatınızda daha ilerde karşınıza çıkacak her şeyin temelidir. Nihayetinde, büyü dünyasındaki başarılarınızı belirleyebilir. Doğru düşünce zinciri, sizi dünyanın gerçeklerine yaklaştırır ve çok önemli anlarda zekice ve hesaplanmış kararlar almanızı sağlar. Bu sizi cehaletten ve tüm hayatınız boyunca pişman olacağınız kararlardan koruyacak. Ayrıca, deneylerinizde veya savaştaki büyü seçiminizde önemli faktörleri de belirleyecektir.

“Basitçe söylemek gerekirse, en baştan başlamak zorundasınız. Şunu hiçbir zaman unutmayın: Kendinizden önce dünya gelir. Kendinizi tanımak için dünyayı tanımalısınız. Eğer bu kulede her şeyden önce kendini koyan belirli biri gibi davranıyorsanız, sadece etrafa karşı miyop bir görüşünüz olacak. Bir serçeyi kartalla nasıl kıyaslanabilirsiniz ki? Böyle bir düşünce tamamen aptallıktır ve sadece gelecekteki başarılarınızı sınırlandıracaktır!” Popovich ‘belirli bir arkadaşa’ sözlü olarak saldırdıktan sonra derse başladı.

“Her şeyin temeli, kaynak güçtür. Dünyanın temeli ve onun yanında gelişen bir şeydir bu. Bugüne kadar kullanamadığımız görkemli bir güç. Bununla birlikte, bunu bir temel olarak ele alabiliriz; dünyamızın ve muhtemelen diğer birçoklarının da temeli.

“Kanunların gücü, dünyanın iskelet yapısı olarak görev görüyor ve çeşitli düzlemler de aralardaki et. Bu yasalar, düzlemlerden çok daha büyüktür, ancak yine de bu düzlemleri bir temel olarak kullanmaktadır. Her düzlem bir ya da daha çok yasanın düzenlemesidir ve bir düzlem ne kadar çok yasa taşıyabilirse, dünyadaki konumu da o kadar yüksektir. Norland gibi karmaşık yasaları taşıyan düzlemler, aynı zamanda asal düzlemler olarak da bilinen üst düzey düzlemler olarak kabul edilir.

“Sanırım şimdiye kadar, yasaların ve düzlemlerin bir bütünü oluşturduğunu anlamışsınızdır. Güçlenmek için dünyanın yasalarına uymanız gerekir ve güçlü bir kişi olsanız bile, onları göz ardı ederseniz bunun cezasını çekersiniz. Bir düzlemin temel yasalarını değiştirmek veya ortadan kaldırmak isterseniz, o düzlemin bütünüyle savaşmaya hazır olmalısınız!

“Böylelikle tek olanak, düzlemin temel yasalarından ayrılan, sözde türetilmiş yasalarla çalışmaktır. Bu alanda bir ümit var, ama bu da sadece bununla sınırlı kalacak. Evet mucizeler ortaya çıkar, ancak sizin başınıza gelmelerini beklemeyin. Daha güçlü olanlar, dünyadaki türetilmiş yasaları kullanmayı veya zorlamayı düşünebilir ancak yalnızca aptallar temel yasalara dokunmayı düşünür.

“Bir düzlemin yasaları, o düzlemin temel özelliklerini ve güç sistemini belirler. İlerde pek de mümkün olmayan bir gün, biriniz fetih girişiminde bulunurken düzlemler arası geçiş yapabilir. Bu gerçekleşirse birincil hedefiniz, düzlemin türetilmiş yasalarını ve güç sistemini analiz etmek olmalıdır. Bu, savaş yöntemlerinizi düzleme göre ayarlamanıza, kaynakları tahsis etmenize ve çevre tarafından kısıtlanmak yerine onu sömürmenize olanak sağlayacaktır.

“Konusu açılmışken, fetih sürecinde önemli olan tek bir şey var. Ne olduğunu biliyor musunuz?” Popovich su içmek için durakladı. Hızlıca ve uzun bir süre konuşmuştu, bu yüzden ağzına büyüyle arıtılmış bir bardak suyu döktükten sonra “Sonsuzluk ve Zaman Ejderhası!” diye bağırdı.

Sonsuzluk ve Zaman Ejderhası, kısaca Ebedi Ejderha, dünyada eşi görülmemiş bir statüye sahipti. Birçok tanrının üstünde, gücü inanılmaz ve aşılmazdı. Ebedi Tapınak da tüm kıtanın hemen hemen en önemli yeriydi, çünkü Ejderha ile iletişim kurulabilen tek yer orasıydı. Konumu sabit olup, zaman ve mekandaki değişikliklerden etkilenmiyordu.

Ebedi Tapınak, uygarlığın ilk kayıtlarından çok önce var olmuştu. Tüm ırkların ve Norland'ın tüm bölgelerinin büyüsü, Ebedi Ejderha tarafından büyük ölçüde etkilenmişti. Tek gücü doğurganlıkları olan insanlar gibi zayıf bir ırkın, büyülü bir uygarlık haline gelip elfler ve ejderhakanı cücelerle boy ölçüşebilmesi, Ejderha'nın rehberliğiyle mümkün olmuştu. Sadece üç büyük insan imparatorluğu değil, diğer ırklar da Ejderha tarafından etkilenmişti ve kıtadaki altı imparatorluğun başkentleri Ebedi Ejderha’nın kalıntıları üzerine kurulmuştu

“Ebedi Ejderha, yasaları aşan arkaik bir yaratıktır. Binlerce düzlemde izini bırakmıştır ve yeni bir düzleme girdiğinizde nihai hedefiniz o düzlemde onun arkasında bıraktığı izleri bulmak olmalıdır. Bu dişi bir ejderha, bir yumurta veya hatta dışkı olabilir, ancak izlerini bulduğunuz takdirde düzlemin kurallarını açıkça anlayabilirsiniz. Gücünüzü ileriye taşımanızı sağlayacaktır bu! Ebedi Ejderha ile kıyaslandığında, sözde tanrılar düzlemlerin yasalarını sömüren parazitlerdir sadece. Daha az yasayı kontrol edenler zayıf olarak kabul edilir ve bunun tersi de geçerlidir.”

“Dünya, bu kadar basit işte. En baştan başlayın ve aşağıya doğru ilerleyin!” Popovich'in yüzü öfkeden kıpkırmızı olmuştu, biraz sonra parçalara ayrılabilir diye insanı endişelendirecek kadar vardı. Ancak sesi yankılanmaya devam etti, “Köken, dünya, düzlemlerin yasaları ve mana. Basitçe söylemek gerekirse, hepsi bir bütünün parçalarıdır. Doğru düşünce zincirini bulduktan sonra, kendinizi Ebedi Ejderha’nın boynuzları üzerinde, sayısız düzleme yukarıdan bakarken bulacaksınız. Kılıç azizleri ve hatta efsanevi güce sahip olanlar bile o anda gözünüzde tozdan farksız olacak. Üstat Sharon dışında, tabii ki patron olan, özel kişi o!”

Sonunda, Popovich tombul ellerini ovuşturdu ve toplayabildiği tüm kararlılıkla her bir kelimeyi vurguladı.

“Düşünceniz her şeyi belirliyor!”

Her kelime Richard'ın kafasına çekiç gibi inerken, zihnini bulanıklaştırdı. Bu profesörün gürleyen sesi yüzünden değildi; büyük bir büyücü olarak öğrencilerin zihinlerini zapt eden, mana şokuna benzer bir teknik kullanmıştı.

Herkes baş dönmesinden kurtulmaya başlarken zil çaldı. Bugünkü ders bitmişti.

“Anlatacaklarım bugünlük bu kadardı. Bu kuledeki belirli bir şahsı lanetleyelim! Dağılabilirsiniz!"

Richard dersten sonra uzun bir süre sakinleşemedi. Popovich'in tavsiye ettiği bütün kitapları bedeni ele geçirilmiş gibi okudu, ancak şafak vakti kendine gelebilmişti. Sanki Popovich kendisi için bilinmeyen bir kapı açmış, dünyanın bazı sırlarını açığa vurmuştu. Tıpkı köydeki evinde o devasa kitabı ilk kez açtığı zamanki gibiydi.