Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

4. Bölüm Ölüm Farklı Farklı Şekillerde Gelir - Parça 3

Çevirmen: Shuiqui / Editor: T4icho

Seviye atlandı!
Tebrikler, artık bir Seviye 15 Mimik'siniz. Bütün puanlar +2.
Ustalık seviyesi yükseldi. Suikast artık Seviye 4. ÇEV +2. HIZ+1. GÜÇ +1.
Ustalık seviyesi yükseldi. Gizlilik artık Seviye 3. ÇEV +2. HIZ +1. DAY +1.

“Hissyah ssah ssah ssah!”

 Mimik yarı tıslayarak, yarı da gülerek geleneksek kutlama dansına başladı. Ufacık bacakları dikdörtgen vücudunu ritmik bir şekilde sağa-sola oynatıyor ve kılıcı kavrayan kanlı dili daha önce duyulmamış bir tını çıkarıyordu. Daha demin yüksek-seviyeli bir hedefi tek bir hamleyle indirmeyi başarmıştı. Gerçekten de kutlamaya değer bir başarıydı!

 Nihayetinde Valeria bütün bu kayıp vakalarının arkasındaki şeyi bulamamış ama o ‘şey’ onu bulmuştu.

 Kayıtlara geçen 45 kayıp vakasının 42 tanesinden Mimik sorumluydu. Son iki ayda gördüğü ve yaşadığı tecrübeler sayesinde Mimik, daha önce ‘kontrol’ edilmiş bir sandığa nasıl dönüşeceğini öğrenmişti. Bu sayede kurbanları genelde ya onu görmezden geliyor ya da açgözlülük yaparak direkt ona yaklaşıyordu. İkinci durumun geçerli olduğu anlarda Mimik onları kılıcıyla öldürdükten sonra parça parça tüketiyordu. İlk durumda ise onu görmezden gelen kurbanlarının peşine düşüyor ve yine onları kılıcıyla öldürerek midesine indiriyordu.

 Bu basit yaratık kurbanlarını öldürmek için garip ve kurnazca fikirler geliştirmişti. Dürüst olmak gerekirse halihazırda bulunduğu seviye sayesinde 4-5 kişilik bir çömez grubunu indirmekte pek zorlanmazdı. Fakat, bu tarz bir av Mimik’in içgüdülerine ters düşüyordu ve içgüdüleri bugüne kadar onu hiç yanıltmamıştı.

 Birkaç dakika önce, garip görünen iki insan Mimik’in öldürme menziline girdiğinde yaratığın içgüdüleri adeta çığlıklar atmaya başlamıştı. İçgüdüleri Mimik’e bu figürlerin kolay lokma olmadığını söylemişti. Bilhassa kısa boylu olan, metallere kuşanmış cüce çok tehlikeliydi. Bu yüzden sandık gibi görünen Mimik elinden gelen tek şeyi yapmıştı—bütün varlığını saklanmaya odaklamıştı.

 Ancak başından beri onu ürküten cüce bir anda çekip gidince durum değişmişti. Ayrıca uzun boylu insan da garip davranışlar sergilemeye başlamıştı. Dikkati iyice dağılan kadın nihayetinde duvara yaslanınca Mimik onun kör noktasında kalmıştı. Fırsatın farkına varan yaratık, tereddüt bile etmeden saldırıya geçmişti.

 Ona sessizce yaklaşmak muazzam bir seçimdi. Mimik’in Gizlilik Yeteneği varlığını gölgeliyor ve hareket ederken çıkardığı sesleri azaltıyordu; tabii yerli yerinde durmadığı sürece bu yeteneği kullanmak Mana Puanlarını (MP) harcamasına neden oluyordu. Çeviklik (ÇEV) Puanı da bu saldırıda rol oynamıştı; zira her bir ÇEV puanı vücudunun daha çevik ve daha düzgün hareket etmesini sağlıyordu.

 Kadının savunmasız kalan sırtına yaklaştığında ise kılıcını tek bir noktaya odaklamıştı – kadının boğazına.

 Güç (GÜÇ) puanı sayesinde Mimik daha ağır nesneleri taşıyabiliyor ve fiziksel saldırılarında ekstra hasar verebiliyordu; kılıç saldırıları da buna dahildi. Öte yandan Hız (HIZ) puanı sayesinde hem kılıcını daha atik bir şekilde kullanabiliyor hem de hızını artırabiliyordu. Bu sayede rakibin zayıf noktasına yaptığı bir saldırıyla normal koşullarda verebileceği hasarın 2-3 katına kadar hasar verebiliyordu.

  Ve son olarak da yaptığı saldırıyı hazırlıksız yakaladığı bir rakibin arkasından savurmuştu. Bu durumlar sonucunda Mimik Süikast Yeteneği’ni tetiklemiş ve bu yetenek diğer puanlarla birleşerek saldırısının gücünü üç katına çıkarmıştı.

  Dolayısıyla o kılıç hamlesi Valeria’nın canının %66’sını anında götürmüş, onu Sersemletmiş ve tepki verme şansını kadının elinden söküp almıştı. Geriye kalan canı ise yere yığıldıktan sonra kaybettiği kanlarla tükenmişti.

  Dürüst olmak gerekirse, eğer Mimik daha iyi bir silaha sahip olsaydı, rakibine nefes alma şansı bile tanımayabilirdi.

  Bu küçük başarısından ötürü aşırı derecede gururlanan Mimik, ufak dansını sona erdirdi ve diliyle tuttuğu kılıcı havaya savurdu. Kanlı kılıç havada birkaç kez döndükten sonra yaratığın açılan ağzına doğru düştü. Mimik’in hançeri andıran dişleri arasında koyu mor bir portal açıldı. Bu portala düşen kılıç arkasında iz bırakmadan ve tek bir ses bile çıkarmadan kayboldu. Ardından Mimik portalı ve ağzını kapattı. Yükünü hafiflettiği için artık asıl meseleye dönebilirdi.

 “Dhurm Phenchersi.” Diye tısladı. Çıkardığı ses ‘Durum Penceresi’ kelimelerine pek benzemiyordu ama görünmez bir güç bu sesi tanıyarak yaratığın bilinçaltına istediği pencereyi gösterdi.

Genel Bilgiler Özellikler Meslek Bilgileri
İsim   İsim Değer İsim Değer İsim Seviye İlerleme
Tür Mimik (Küçük) GÜÇ 41     Mimik(+) 15 2%
Cinsiyet B/M HIZ 44          
Yaş 2 ay ÇEV 34          
Lonca   DAY 41          
CP 246/246 (+0.4/san) ZEK 34          
MP 105/170 (+0.3/san) BİL 36          
Yetenek Listesi
İsim Seviye İlerleme
Suikast 4 5%
Gizlilik 3 0%
Depo 2 32%
Şekildeğiştirme 2 56%
Kılıç Ustalığı 4 87%
     

 Mimik Meslek bölümündeki isminin yanında (+) işaretini görünce heyecanlanmadan edemedi. Bu sadece tek bir şeyi gösteriyor olabilirdi – yaratık artık bir Kilitli Yetenek daha açabilirdi! Daha önce bunu sadece iki kez yapabilmişti. İlkinde 5. Seviye’deydi ve Suikast Yeteneğini seçmişti; bu sayede ağır zırhlı maceraperestleri bile kolayca öldürmeye başlamıştı.

 İkinci seferde ise 10. Seviye’ye geçtiğinde Depo Yeteneği’ni açmıştı. Bu yetenek sayesinde ufak ve küçük bir cep düzlemi yaratabiliyordu. Sınırlı yere sahip olan bu düzleme içeriye sığacak kadar küçük olan her şey koyulabiliyordu. Depo’ya ulaşmak için büyü kullanmak gerekiyordu ve bunu yapmak bedava değildi. Mimik ne zaman depoya bir eşya koysa ya da oradan bir eşya alsa MP harcıyordu. Ve evet, bu yaratığın güvende tutmak istediği bazı eşyalar vardı.

 Daha doğrusu, gözlerden uzak tutmak istediği şeyler vardı. Sonuçta yuvasını temiz tutmalı ve arkasında insanları şüphelendirecek bir şeyler bırakmamalıydı. Zincirden, deriden ya da odundan yapılan silahları ve zırhları dişleriyle kolayca parçalayabiliyordu ama saf demirden yapılma eşyalar için aynı şey geçerli değildi. Dolayısıyla yaratığın Depo’sunda şu anda çok sayıda kılıç, balta, kalkan, miğfer, kolluk ve buna benzer diğer ekipmanlardan vardı. Yani diğer bir deyişle, bu küçük düzlemi bir çöplük olarak kullanıyordu.

 Gerçi zamanında bir kılıcı yemeye çalışmıştı. Sadece bir kere… Ancak bunu yaptığında birkaç dişi kırılmış, damağında yarıklar açılmış ve CP düşmüştü. CP (Can Puanı) çok önemliydi. Eğer 0’a düşerse Mimik öteki dünyayı boylardı. Aynı öldürdüğü o 42- dur biraz, pardon 43 insan gibi…

 Mimik CP’nın Dayanıklılık(DAY) ve GÜÇ puanlarıyla birlikte arttığını biliyordu. Tabii fazla beyinsiz olmasaydı, her bir DAY puanının ona 5 CP ve  GÜÇ puanının da 1 CP kazandırdığını çoktan öğrenmiş olurdu. Aynı şekilde, ZEK puanının her yükselişiyle birlikte MP’si 5 artıyordu. DAY ve BİL puanları ise CP ve MP puanlarının yenilenme hızını artırıyordu. Her 10 puanlık DAY/BİL için CP/MP yenilenmesi 0.1 artıyordu.

 Diğer Yetenekler ise doğal yollardan gelmekteydi. Kılıç Ustalığı Mimik’in öğrendiği ilk yetenekti; bunu neredeyse tesadüf eseri başarmıştı. Gizlilik de Suikast yeteneğini kullanırken bir anda öğreniverdiği bir yetenekti. Bunlar her Mesleğin pratik yaparak öğrenebileceği yaygın yeteneklerdi; tabii işe yarayıp yaramayacakları başka bir soru işaretiydi. Öte yandan Şekildeğiştirme yeteneği Mimik’in doğuştan sahip olduğu bir yetenekti. Bu tür yeteneklere Doğal Yetenekler deniyordu.

 Ve şimdiyse, Depo’yu elde etmesinin ardından 5 Seviye daha kasmıştı; artık leziz bir Yeteneği daha öğrenmenin zamanıydı. Bunu yapmak için zihninden bir pencere daha açması gerekiyordu. Ve bu pencereyi açmak için de gerekli komutları söylemesi şarttı. Neyse ki bu konuşma özürlüsü yaratık için bazı kelimeleri doğru telaffuz etmek bir zorunluluk değildi.

 “Yehenk Lishtsesi: Ahşçılsa!” Diye yine tısladı ve bunu yaparken etrafı tükürüklere boğdu. Doğru kelimeleri söyleyemiyor olsa da, bu komutları sesli ifade etmesi gerekiyordu. Neden buna mecbur olduğunu bilmiyordu, gerçi bunu umursadığı da söylenemezdi. Sadece her şeyi olduğu gibi kabullenerek hayatına devam ediyordu.

Yetenek Listesi: Mimik
Açılan Yetenekler: Suikast, Depo
Uygun Yetenekler: Doğal Zırh, Yanıltma, Kadavra Özümsemesi
Bu Mesleğin Kilitli Yetenekleri'nden birini açabilirsiniz.

Son iki seferde olduğu gibi bu kez de birkaç seçeneği vardı. Ayrıca 10. Seviye’deyken görmediği bazı yeni seçenekler de çıkmıştı. Bu seçeneklerden hangisinin eski, hangisinin yeni olduğunu biliyordu ama yine de listeyi baştan aşağı incelemeye karar verdi. Zihinsel özelliklerini artıran Puanları gitgide yükseliyordu ama hala daha Mimik kendi hafızasına pek güvenmiyordu. Son seferden bu yana seçenek listesinde bir şeylerin değişmiş olması muhtemeldi. Ve bu tarz durumlarda yaptığı seçimleri geri alabilecekmiş gibi görünmüyordu; yani dikkatli olmak önemliydi.

Özel bir hareket yaptınız. BİL +1.

Bu pencereyi gördükten sonra demin düşündüğü ‘Bariz’ gerçeğin doğru olduğunu anladı. Sonuçta, bu tarz düşünceler Mimik için olağanüstü şeylerdi ve bu yaratık saf bir salak olduğunu çok iyi biliyordu. Zeka (ZEK) puanı sayesinde hafıza kapasitesi artıyordu ve Bilgelik (BİL) puanı da sahip olduğu sınırlı bilgiyi düzgün kullanmasını sağlıyordu; ancak ne hafızası çok büyüktü ne de sahip olduğu bilgiler muazzamdı. Birbirine sürtecek iki beyin hücresinin olmadığını söylesek pek de yanılmış olmazdık.

  Yaratık işleyip işlemediğine emin olmadığı beynini seçeneklerden ilkine odakladı. Birkaç saniye sonra zihninde bir pencere daha açıldı.

Doğal Zırh
Açıklama: Yaratıklar her şeye karşı koyabilen kalın 'kürklere' sahip olur.
Gereklilik: Seviye 5 Yaratık Mesleği, DAY 10
Tip: Pasif
Aktifleşme Zamanı: B/M
Harcanma: B/M
Menzil: Kendi
Etki: Alınan zararları %1 azaltır. Yeteneğin atlayacağı her bir seviye için bu miktar %1 artacaktır.
Yetenek seviyesi başına 2 DAY kazandırır.

 Bu yetenek daha önceki seçimlerinde de vardı. İlk başta kullanışlı görünüyordu ama hoş olmayan bazı kısımları vardı. Örneğin bu Yeteneği geliştirmek için Mimik onu sürekli kullanarak Yetenek Ustalığı'nı artırmalıydı. Ve Doğal Zırh’ı sürekli kullanmak demek, daima darbe almak demekti. Hem de çok…

 Fakat basit düşüncelere sahip olan Mimik olayı bu şekilde anlamıyordu. Ona göre bu Yetenek Suikast ve Kılıç Ustalığı gibi kurbanlarına saldırırken işe yarayacak bir yetenek değildi; ayrıca Depo ve Gizlilik gibi rakiplerinin dikkatini çekmesini engelleyen yeteneklere de benzemiyordu. Bu yüzden Mimik onu bir kez daha es geçmeyi düşünüyordu. Sıra ikinci Yetenek’teydi.

Yanıltma
Açıklama: Suikastçı'ya hedef bölgede ufak bir ses çıkarma fırsatını verir.
Gereklilik: Suikast, Gizlilik, HIZ 40
Tip: Aktif, Bölge-tipi
Aktifleşme Zamanı: Anında
Harcanma: 50 Mana
Menzil: 15 Metre
Etki: Dikkati farklı bir yere çekmek için bir ses çıkarır. Mana harcanması, menzil ve çıkarılan seslerin çeşidi bu Yeteneğin Seviyesi'yle birlikte gelişecektir.

 Beklendiği gibi, bu Yetenek daha önceki seçimlerinde önüne çıkmamıştı. Fakat Mimik ilk yetenekte olduğu gibi bunun da ne kadar yararlı olabileceğini anlayamamıştı. Hatta şöyle düşünüyordu; ses çıkarmak karşı tarafı ‘uyarmaz’ mıydı? Böyle bir şeyi yaparak çözüm bulacağına, başına daha çok problem çıkarabilirdi. Ve problemler Mimik’in en çok kaçınmak istediği şeylerdi.

 Hmm? Strateji mi? O ne canım? Tadı güzel mi?

 Mimik bu Yeteneği de bir kenara bırakarak sıradakine geçti.

Kadavra Özümseme
Açıklama: Mimik'e kurbanlarının sahip olduğu bilgilerin ve güçlerin bir kısmını özümseme fırsatı verir.
Gereklilikler: Seviye 15 Mimik, BİL 30, ZEK 30, Aynı türden en azından 30 tane yemiş olmak gerekir.
Tip: Aktif, Ceset-odaklı
Aktifleşme Zamanı: 2 saniye
Harcanma: 150 MP
Menzil: 2 Metre
Etki: Hedefin Puanları'nın, Yetenek Ustalığı ya da Meslek Seviyeleri'nin bir kısmı kalıcı olarak Mimik'e aktarılır. Özümseme tamamen rastgeledir. Bu yetenek sekebilir. Başarı şansı Yeteneğin Seviyesi'ne ve ŞNS Puanı'nın yüksekliğine bağlıdır. Özümsenen bilgi ve güç miktarı Şekildeğiştirme Yeteneği'nin her bir seviye artışıyla yükselecektir.

Yaratık bu Yeteneği anlamak için ufacık aklının sınırlarını zorluyordu. Zamanla basit bir sonuca vardı: Bu yetenek bir şeyleri yiyerek güçlenmesini sağlayacaktı. Mimik güçlenmeyi seviyordu ve bir şeyleri yemek zaten bu hayattaki yegane amacıydı. Yetenek kulağa süper geliyordu. En azından demin gördüğü iki saçma sapan Yetenek’ten daha iyiydi.

 Mimik seçimini yaptıktan sonra biraz tısladı ve mırıldandı; bu tıslamalar aşağı yukarı şu anlamlara geliyordu: ‘Yeteneği Aç: Kadavra Özümseme.’ Hareket halindeki sandığı bir ışık sardı ve kaşla göz arasında yeni Yetenek’e dair bilgiler beynine aktı.

Yaptığınız özel hareket nedeniyle Şans (ŞNS) puanı oluştu. ŞNS +1.
Ustalık seviyesi yükseldi. Kadavra Özümseme artık Seviye 1. Bütün puanlar +1.

Mimik biraz hayal kırıklığına uğramıştı. Sadece ‘+1’ mi? Diğer Yetenekler toplamda +4 vermişken, bu Yetenek neden elini cebine atmaktan çekiniyordu? Yine de verdiği karardan dönemezdi. Bu konuda şikayet etmenin bir anlamı yoktu. Gerçi şikayet etse bile etrafında onu dinleyecek kimsesi yoktu. Olmayan omuzlarını silken Mimik, dikkatini önündeki kanlı cesede çevirdi.

 Bunlar demin öldürdüğü yüksek-seviyeli maceraperestin kalıntılarıydı; burada böyle bir ödülle karşılaşmak neredeyse imkansızdı. Mimik bu vücudu tüketirken Kadavra Özümsemesi’ni kullanmayı kesinlikle ihmal etmek istemezdi. Ancak bunu yaparak gücünü hemen artırabileceği gibi, sonraya saklamak için onu Depo’ya kaldırmak daha mantıklı olmaz mıydı? Eğer Puanları ve Şekildeğiştirme Seviyesi artarsa, bu nadir fırsattan daha iyi bir şeyler çıkarabilirdi.

 Bir ikilemdeydi; çoğu insan böyle bir ikilemin içinden çıkamazdı. Hemen güç kazanmak mı, yoksa bekleyerek ileride daha fazla güce erişme şansını yakalamak mı? Daha fazla güce erişmek çekici gelse de, ileride hiçbir şeyin değişmemesi de mümkündü. Tabii böyle bir yatırımı yapacak kadar uzun yaşayıp yaşamayacakları da büyük bir soru işaretiydi. Doğru cevabı bulmak zordu ve herkesin bu konu hakkında kendine has bir fikri olurdu.

  Neyse, zaten bu kararı vermesi gereken şey bir insan değildi.

 *KATIRT ÇATIRT PATIRT KOTURT*

 Basit bir yaratık olan Mimik karar vermekte zorlanmamıştı. Daha doğrusu, ortada karar verilecek bir şeyin olduğunu bile anlamamıştı. Sahte sandık kendi türünün diğer üyelerine kıyasla daha akıllıydı ama yine de bir Mimik’ti. Genel bağlamda bakıldığında, bir aptal olmaktan öteye geçemiyordu.

 *GARKK*

 Ve bir aptal olduğu için cesedi yemeden önce Kadavra Özümsemesi’ni aktif etmeyi tamamen unutmuştu.

Genel Bilgiler Özellikler Meslek Bilgileri
İsim   İsim Değer İsim Değer İsim Seviye İlerleme
Tür Mimik (Küçük) GÜÇ 42 ŞNS 2 Mimik 15 2%
Cinsiyet B/M HIZ 45          
Yaş 2 ay ÇEV 35          
Lonca   DAY 42          
CP 252/252 (+0.4/san) ZEK 35          
MP 170/170 (+0.3/san) BİL 38          
Yetenek Listesi
İsim Seviye İlerleme
Suikast 4 5%
Gizlilik 3 0%
Depo 2 32%
Şekildeğiştirme 2 56%
Kadavra Özümseme 1 0%
Kılıç Ustalığı 4 87%
Çevirmen notu
1-) B/M= Bilinmiyor