Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

10. Bölüm Gizli Tarif

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

Mingyan ve Jingyan sadece ikinci derece hizmetçilerdi. Böyle güzel bir tatlıyı daha önce tatmaya nasıl fırsatları olabilirdi? Bu nefis yiyecekler sadece asiller içindi!

Dört hizmetçi de sadece bir tane tatlı aldı ve dikkatle ağızlarına yerleştirdiler.Sanki hepsini tek seferde yemeye dayanamayacaklarmış, sanki paha biçilemez bir hazineymişçesine her seferinde küçük ısırıklar alarak yavaş yavaş yediler.

Mingyan ve Jingyan hiç saklamadan kutsanmış  ifadeler gösterdiler.

Chu Lian dikkatle onları izledi. Daha demin o balkabaklı tatlıyı denememiş olsa tat alma duyusunda bir sorun olduğunu düşünecekti.

“Nasıl?” Chu Lian sessizce sordu. Yemekten aldıkları zevki bozmak istemiyordu.

Mingyan elinde kalan şeker taneciklerini yalayarak başını salladı, Üçüncü Genç Madam çok lezzetli!” Bunu söyledikten sonra gözleri kalan iki tatlıya kaydı. Görünüşe göre söylemek istediği başka bir şey daha vardı.

Chu Lian: ...

Her birinin cevabını duyduktan ve tatlıların onlar için gerçekten de lezzetli olduğunu onayladıktan sonra Chu Lian umudunu kesti...

Kesinlikle olamazdı! Birisini öldürmeye yetecek kadar tatlı olan bir balkabağı tatlısı onlar için lezzetli miydi?

Bu dört hizmetçi Dük Ying’in Yerleşkesi’nden gelmişti. Normal öğünleri genç efendi ve hanımlarınki kadar iyi değildi ama yine de zengin bir aileyle kıyaslanabilir nitelikteydi. Eğer bu hizmetçilerin tat algısıysa ve bu hizmetçilerin algısı Büyük Wu Hanedanlığı’ndaki zenginlerin standartlarındaysa... Burada iyi yemekler bu seviyede miydi? Bu çok alçak bir seviye değil miydi?

Xiyan, hanımının ifadesinin çöktüğünü görünce kaşları çatıldı. Chu Lian’ın mutsuz olduğunu düşündü ve hızla sordu:

“Üçüncü Genç Madam gururunuzu mu zedeledik?”

Asil bir ailenin tabak tatlısı onları bu seviyeye indirmişti. Daha deminki rahat ifadelerini düşününce Xiyan kötü bir şey yapmış gibi hissetti.

Chu Lian başını salladı. Bu Xiyan her işte iyiydi ve işini bütün kalbiyle yapıyordu. Ama ne yazık ki bazı şeyleri fazla düşünme huyu vardı.

“Nasıl olur? Sadece bir tabak tatlısı. Sakın bana hanımınızın bu kadar cimri birisi olduğunu düşündüğünüzü söylemeyin.”

Chu Lian’ın yanlış anlamasından korkarak başlarını salladılar.

“O zaman bir sorun yok. Neden bu kadar endişeli ifadeleriniz var? Eğer yemek istiyorsanız tatlıları alın ve aranızda paylaşın.”dedi Chu Lian gülümseyerek.

Jingyan’ın gözleri sonuna kadar açıldı. Ağzının kenarından köpek dişleri görünüyordu bu yüzden konuşurken normalden de tatlı göründü,”Üçüncü Genç Madam eğer hepsini bize verirseniz o zaman... Siz ne yiyeceksiniz?!”

Xiyan bu tatlıları Chu Lian‘a getirmek için mutfağa kadar gidip gelmişti. Üçüncü Genç Madam onların efendilerinden biriydi, aç kalmasına izin veremezlerdi.

Chu Lian çenesini avuç içinde dinlendirerek umursamaz bir tavırla konuştu, “Bunları yemek istemiyorum. Benim zevkime uymuyor.”

“Ama Üçüncü Genç Madam, Ying Hanesi’ndeyken bu tür tatlıları sevmiyor muydunuz?” Xiyan bu durumu tuhaf bularak sordu.

Chu Lian’ın ifadesi bir anlığına dondu. Kahretsin Xiyan ve Fuyan’ın kadın ana karakterin kişisel hizmetçileri olduğunu ve bu yüzden ana karakterle ilgili bilinebilecek her şeyi bildiklerini unutmuştu.

“Tatlı şeyleri sevmediğimden değil, bu tatlılar o kadar lezzetli değil.” Chu Lian onlara dürüstçe cevap verdi.

Fuyan içinden kahkahalara boğuldu ama dışarı belli etmedi.

Altıncı Hanım’ın kişisel hizmetçisi olarak Fuyan Altıncı Hanımın Ying Hanesi’nde günlerini nasıl geçirdiğini ayrıntılarıyla biliyordu. Mutfak onlara birkaç tatlı verirse güzel bir gün sayılırdı. Ne zaman bu kadar seçici olma şansları olmuştu?

Şimdi asil bir aileye katılıp Üçüncü Genç Madam olduğu için hemen yemek seçmeye mi başlamıştı?

Havası kimeydi?

Xiyan ve diğer iki hizmetçi gözleri fal taşı gibi açık, şaşkınlıkla Chu Lian’a baka kaldılar. Duyduklarına inanamıyorlardı.

Tanrım! Hanımları evlenince tuhaflaşmış olmalıydı. Gerçekten de Kont Jing’an’ın Evi’ndeki tatlıların lezzetsiz olduğunu mu düşünüyordu?

İmparator bile böyle bir şey söyleyemezdi.

Jing’an Hanesi’nde tatlıları yapan şef bütün başkentte ünlüydü. Özel günlerde Kont Jing’an ile  yakın olan aileler Jing’an Hanesi’nden kutularca çeşitli tatlılar almaktan onur duyardı. Normalde Jing’an Hanesi onları hediye olarak dağıtmazdı, eğer birisi bu tür tatlıları tatmak isterse Jing’an Hanesi’ne misafir olarak gelmeliydi.

Tabii ki Chu Lian bunların hiçbirini bilmiyordu. Bu romanın kurgusal dünyası olsa da betimlemelerin bir sınırı vardı. Roman her küçük ayrıntıyı veremezdi. Bu yüzden ünlü tatlıcıdan bahsedilmemişti bile.

“Üçüncü Genç Madam, yanlış anlaşılmak istemem ama şaka yapıyor olabilir misiniz?” Diye sordu Mingyan.

Chu Lian umutsuzca başını salladı ve ayağa kalktı. Odayı süzdü. Masada hala düğünden kalan biraz kumquat olduğunu görünce oraya doğru gitti ve düşünceli bir şekilde bir tanesini ağzına attı.

“Xiyan buraya gel.”

Xiyan hızla Chu Lian’ın yanına geldi.

Chu Lian küçük kumquatı Xiyan’ın önünde salladı. “Bu kumquatları görüyor musun?”

Xiyan Üçüncü Genç Madam’ın ne istediğini bilmiyordu bu yüzden basitçe kafasını sallamakla yetindi.

“Bunların hepsini al ve yıka, sonra biraz tuz ekle ve kabuğunu soyup tekrar yıka. Ufak bir bıçak kullanarak kumquatların üzerinde küçük çizikler aç ve çekirdeklerini çıkar. Sonra şeffaf bir hal alana kadar şekerli suda bekleterek pişir. Sonra sudan çıkar ve iki saat boyunca balda beklet.”

Chu Lian konuşurken kesiklerin nereden yapılmasını gerektiğini ve çekirdeklerin nasıl çıkarıldığını Xiyan’a gösterdi.

Hizmetçiler afallamıştı. Kendilerine ancak Chu Lian konuşmasını bitirince gelebildiler. Ama Xiyan kumquatları hemen alıp tatlı yapmaya gitmedi. Bunun yerine dizlerini yere vurarak çöktü.

Chu Lian şaşkındı.

“Ne oldu? Neden yere çömeldin?” sonuçta o modern dünyadan gelmişti. Büyük Wu Hanedanlığı’nda insanların nasıl basit sebeplerden eğilmeyi sevdiğini bilmiyordu.

Diğer üç hizmetçi Xiyan’a imrenerek baktı.

Xiyan başını kaldırdı, gözlerinin kenarları çoktan biraz kızarmıştı bile.

“Xiyan, Üçüncü Genç Madam’a bu hizmetçiye gizli bir tarif verdiği için teşekkürlerini sunar! Xiyan bundan sonra bunu bir sır olarak saklayacak! Dudaklarım mühürlü!”

Chu Lian: ...

Chu Lian artık ne söyleyeceğini bilemiyordu. Tek istediği tatlandırılmış kumquat yemekti. Kendi kendine yapamayacak kadar tembeldi bu yüzden Xiyan’a nasıl yapılacağını öğretmişti. Bu tatlandırılmış kumquatların tarifi o kadar kolaydı ki bir kere gördükten sonra herkes yapabilirdi. Ama bu hizmetçiler sanki gizli bir tarifmiş gibi davranıyordu. Biraz utanmıştı.

Modern çağda bu tür tarifleri internetten araştırabilirdiniz ve sonuçlar baş döndürecek kadar fazla olurdu.Tek sorun onları yapmak için çok tembel olup olmamanızdı.

Chu Lian’ın bilmediği bir şey vardı. Büyük Wu Hanedanlığı’nda servis tabağına sıra sıra dizilmiş atıştırmalıkları canlı müzik eşliğinde yemek lüksün zirvesiydi. Bu tabii ki sadece asiller için mümkün olan bir yaşam şekliydi.

Yemekler miktarına göre değil kalitesine göre değerlendiriliyordu. Gizli tarifler sadece geniş asil aileler içindi çünkü şatafatlı tatlar görkemli yaşamları için olmazsa olmazdı.

Bakan ailelerinin elinde en az bir iki tane tarif olurdu. Gizli tarifleri paylaşmak asil hanımların birbirlerine yakın olduklarının bir işaretiydi.

Buradan bu gizli tariflerin Büyük Wu Hanedanlığı için ne kadar önemli olduğu anlaşılabilirdi. Bu yüzden Jing’an Hanesi’nden tatlı hediyesi alan aileler bu hediyeleri almaktan gurur duyuyordu. Yıllar boyunca bu tatlılar neredeyse her asil aileye gönderilmiş olsa da Kont Jing’an’ın Hanesi tarifi kesinlikle gizli tutarak bu tatlıların tek üreticisi olarak kalıyordu.

Chu Lian’ın sıradan bir şekilde ortaya döktüğü bu tarif bir gizli tarif olarak anlaşılmıştı...

Altıncı Hanım, Chu’nun annesi o küçükken vefat etmişti. Bu dört hizmetçi Ying Hanesi’nde büyümüştü ve Dük Ying Hanesi’nin Üçüncü Madamı’nı az çok duymuşlardı.

Üçüncü Madam İkinci Efendi’nin ilk karısıydı. Edebi bir aileye doğmuştu ama ne yazık ki Chu Lian’ın anne tarafından büyükleri General Chengping’in isyanına karıştığı için ailelerinin statüsü reddedilmişti.

O zamanlar Üçüncü Madam Chu Lian’a hamileydi. Ailesinin düşüşünü duyunca şok geçirdi ve hamileliği riskli bir hal aldı. Bu yüzden zor bir doğum süreci geçirdi ve Üçüncü Madam bu dünyayla bağlarını kopardı.

Vefat etmiş olsa da Altıncı Hanım Chu için çok değerli hazineler bıraktığına dair söylentiler vardı.

Bu yüzden hizmetçiler Chu Lian’ın tatlandırılmış kumquat tarifini bu kadar rahatça vermesine şaşırmamışlardı. Bunun Üçüncü Madam’dan kalan bir tarif olduğunu varsaymışlardı.

Jing’an Hanesi’nin oldukça meşhur tatlıcısı sadece bir kaç tarifle Hane’yi oldukça meşhur tutuyordu. Dört hizmetçinin Chu Lian’ın Xiyan’a bir tarif vermesini neden bu kadar ciddiye aldıkları açıktı.

Tabii ki Chu Lian bunların hiçbirini bilmiyordu. Eğer bunu öğrenseydi kesinlikle kahkahalara boğulurdu.

Kazayla yanına modern dünyadan hiçbir şey alamadan bu lanet kitaba girmişti. Chu Lian’ın yanında ona yardım edecek fiziksel eşyaları olmasa da kafasında bu ‘gizli tariflerden’ tonlarca vardı!

Chu Lian hala Xiyan’ın neden tatlandırılmış kumquat tarifine bu kadar minnettar olduğunu anlayamıyordu. Bununla ilgili çok düşünmek de istemiyordu. Bu dünyaya daha yeni geldiği için çoktan bilmesi gereken şeylerle ilgili gereğinden fazla meraklanması şüphe çekiciydi.

Xiyan’a doğru elini salladı. “Peki, bu kadar basit bir şey için olay çıkarmayı bırak ve benim için biraz tatlandırılmış kumquat yap.”

Xiyan bir mendille gözlerini silip burnunu çekti ve neşeyle konuştu:

“Tamam Üçüncü Genç Madam sadece oturup bekleyin. Hizmetçiniz hemen geri dönecek.”

Fuyan, Xiyan’ın ayrılmasını kıskançlıkla izledi. Gözleri titreşti ve Chu Lian’a azimle övgüler yağdırmaya başladı.

İmalı bir şekilde konuştu.

“Üçüncü  Genç Madam Xiyan’a ne kadar iyi davrandınız! Ona öylece gizli bir tarif öğrettiniz!”

Chu Lian kaşlarını kaldırarak ılık sudan bir yudum aldı. Fuyan’a dönüp sordu:

“Fuyan sen de nasıl tatlı yapılacağını öğrenmek ister misin?”

Fuyan’ın gözleri parladı ama hemen kalbindeki aç gözlülüğü bastırarak cevapladı. “Bu hizmetçi saygısızlık yapmak istemedi.”

Chu Lian bir daha konuşmadı ve Fuyan’ın gözlerinde beliren hayal kırıklığını fark etti.

Bu hizmetçilerin karakterini sadece romanda okuduğu kadarıyla yargılamak istemiyordu. Bazen iyi ve kötü birisi olmak arasında bir sınır yoktu. Bazen kötü bir insan sadece doğru seçimi yaparak iyi olabilirdi. Bu yüzden Chu Lian onlara karşı ön yargılı olmak istemiyordu. Bir karar vermeden önce bu hizmetçileri doğru yönlendirmek istiyordu.

Xiyan hızla çalıştı ve 11’den önce tatlandırılmış kumquatlar hazırdı.

Bu tatlıları yapmak oldukça kolaydı.

Xiyan bembeyaz porselen bir kaseyi tatlandırılmış kumquatla doldurdu ve çekingen bir şekilde kızararak Chu Lian’a getirdi. Duygu dolu bir sesle konuştu, “Üçüncü Genç Madam lütfen deneyin. Bu benim ilk denemem, korkarım ki çok iyi olmadı.”

Kumquatların normalde altına yakın bir rengi olurdu. Piştikten ve bala batırıldıktan sonra kumquatların rengi şimdi şeffaf bir turuncuydu. Çekirdekleri çıkarırken yapılan dört kesikten dolayı pişirdikten sonra biraz düzleşmişlerdi. Kesikler aynı zamanda kumquatları dört parçaya bölmüştü. Tatlandırılmış kumquatlar beyaz porselen kasede açılmaya hazır çiçekler gibi görünüyordu. Masada servis edildiğinde turunçgil ve bal aroması havaya yayıldı.