Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

23. Bölüm İyi Değerlendirme (2)

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

He Sanglang ağzını büzdü ve içindeki hayal kırıklığını bastırdı.

“Büyükanne Lian’er’in evi idare etmesini istemediğimden değil. Daha çok genç ve henüz yeni reşit oldu. Ying Hanesi’nde bir sürü kadın var, tek başına nasıl her biriyle düzgünce ilgilenebilir? Birçok konuda eksiği var! Seni takip etmesine ve yavaş yavaş öğrenmesine izin ver. Yerleşkeyi biraz tanıyınca biraz daha büyük sorumluluklar vermek daha doğru olacak. ”

Matriark He kelimelerinin arkasındaki asıl anlamı duyunca onu azarlarcasına baktı.

“Demek bizim He Sanglangımız karısını şımartıyor. Karın gerçekten çok genç, gelip Büyükannenin yanında öğrenmeli. Büyükanne yıpranmak için doğmuş olmalı, bu yaşta bile bu tür şeylerle ilgili endişelenmek zorundayım.”

Ama He Sanglang’ın söyledikleri gerçekten mantıklıydı. Chu Lian annesini genç yaşta kaybetmişti ve şu sözde de geçtiği gibiydi: ‘Yeni bir üvey anneyle, babalar üvey babaya dönüşür.’

Chu Lian’ın bu koşullar altında büyümesi sonucunda bu kadar uysal ve umursamaz olması bir mucizeydi. Daha fazlasını isteyerek açgözlülük yapamazlardı. Ying Yerleşkesi’ndeyken büyük ihtimalle çok bir şey öğretilmemişti. Bu yüzden Matriark He, Chu Lian’ın onun gölgesi gibi dolaşarak bazı şeyleri öğrenmesinin yararlı olacağını düşündü. Chu Lian akıllı görünüyordu, ev işleriyle uğraşma er ya da geç onun üzerine kalacağı için zamanı geldiğinde hazır olması en iyisi olurdu.

He Sanglang amacına ulaşmıştı bu yüzden içinden rahat bir nefes aldı ve hemen büyükannesinin yaşlılıkla ilgili söylediklerine karşı çıktı.

Aslında Matriark He o kadar da yaşlı sayılamazdı. Daha altmış yaşına bile gelmemişti. Bazı küçük keyifsizlikleri olsa da bedeni şimdiye kadar çok iyi bir durumdaydı.

He Sanglang için sadece tek bir şey önemliydi. Ev işleri Chu Lian’a geçmeden planlarında başarılı olamazdı!

“Neden kimse rapor vermek için gelmedi?” Matriark He sabırsızlanmaya başlıyordu.

He Changdi tam kalkıp ne olduğunu görmek için bakarken dışarıdaki bahçede birkaç kişinin yürüdüğünü gördü. Onlara liderlik yapan kişi ise Madam Zou’nun ta kendisiydi!

Madam Zou’yu kıdemli hizmetçilerinden biri takip ediyordu. En sonda yürüyen kişi ise Laiyue’ydu. He Changdi ve Matriark He bu görüntü karşısında afallamışlardı. İlk tepki veren Matriark He oldu. Bastonuna yüklenerek onları karşılamak için ileri çıktı. Kişisel hizmetçisi hemen Matriark’ı desteklemek için harekete geçti.

“En büyük torunum iyisin.”

Madam Zou kaşlarını çatarak odaya girdi. Hemen Matriark He’yi diğer taraftan destekleyerek yumuşak koltuğa oturmasına yardım etti.

“Büyükanne, torunun iyi. Endişelenme.”

Madam Zou’nun iyi olduğunu duyunca Matriark He yine de dikkatle onu inceledi, yaralanıp yaralanmadığını görmek için gözünü aşağı yukarı gezdirdi. Tamamen iyi olduğundan emin olduktan sonra  rahatladı.

Bununla birlikte yüzünde tuhaf bir ifadeyle He Changdi’ye baktı.

“Sanglang bu ne anlama geliyor? En büyük ablanın durumu gayet iyi. Neden panikle buraya gelip bir imparatorluk hekimi istedin?! Sadece sorun çıkarıyorsun!”

Bu duruma He Changdi de şaşkındı. Kafasından sayısız düşünce geçiyordu.

Ne? Nasıl? Önceki hayatında en büyük ablası kesinlikle ağır yanıklarla mücadele etmişti hatta imparatorluk hekimini buraya zamanında getiremedikleri için bir bacağını bile kaybetmişti. Chu Lian da bu olaydan sonra He Yerleşkesi’nin kontrolünü ele geçirerek hanenin gelirinden para çalmış ve Xiao Wujing’e aktarmıştı!

Ama şimdi en büyük ablası karşısında hiçbir zarar görmemiş bir şekilde duruyordu.

He Changdi’nin ifadesi karanlık bir hal aldı. İnce dudaklarını söyleyecek söz bulamadan birbirine bastırdı. Şansına Madam Zou hızlı tepki verdi:

“Büyükanne lütfen endişelenmeyin.”

Madam Zou çay fincanını hizmetçinin elinden alıp Matriark He’ye uzattı ve yavaş yavaş açıklamaya başladı.

“Torununuz ana mutfakta yangın olduğunu rapor etmek için geldi. O sırada torununuz annesine biraz ilaç hazırlamak için mutfağa girmek üzereydi. Eğer üçüncü kız kardeşime rastlamasaydım yaralanmış olabilirdim! Üçüncü erkek kardeşim hizmetçilerden ana mutfağa gittiğimi duyup yaralanmış olabileceğimi düşünmüş olmalı.”

Konuşmayı bitirdiğinde Madam Zou, He Changdi’ye döndü.

“Üçüncü erkek kardeşim olanlar bu şekilde değil miydi?”

Adeta her şey karışmıştı. He Changdi duruşunu korumakta zorlanarak Matriark He ‘ye başını salladı.

“Evet büyükanne. En büyük ablamın yaralandığını düşündüm.”

Madam Zou’nun çıkarımı mantıklıydı. Matriark He başını salladı.

“Ana mutfakta nasıl yangın nasıl çıktı? Yerleşkede kaybımız oldu mu? Şimdiki durum nedir?”

Laiyue rapor vermek için öne çıktı:

“Matriark’a rapor ediyorum, yangının sebebini henüz bilmiyoruz. Öğle yemeği saatinde olduğu için çok sayıda kıdemli, kıdemsiz hizmetçi ve aynı zamanda aşçılar fena şekilde yaralandı. Korkarım ki Aşçı Zhou geceyi atlatamayacak...”

Matriark He bir an donduktan sonra büyük üzüntüyle iç çekti. Sonra Laiyue’ya bir emir verdi:

“Baş kahyayı bilgilendir. Yangının sebebini bulmasını ve yaralı hizmetçilerle ilgilenmesini söyle. Aşçı Zhou’ya gelince... Zamanın olursa onunla bir buluşma ayarla. Sonuçta yıllarca bizim için yaptığı tatlıları yedik... Bir kaç kelime söylemek uygun olur.”

Emirlere uymak için hemen harekete geçti.

Madam Zou, Matriark He’yi rahatlatmak için sırtına hafifçe vurdu.

“Büyükanne lütfen endişelenme. Olaylar çok ani gerçekleşti yapılacak bir şey yoktu. Bunun sadece Aşçı Zhou’nun kaderi olduğunu söyleyebiliriz.”

Matriark He, Madam Zou’nun elini tuttu ve hafifçe vurdu.

“Çok şükür sen iyisin! Eğer sana bir şey olsaydı Büyükannen, Dalang’a ve iki küçük kızına nasıl hesap verirdi?! Sanglang’ın karısına şükürler olsun. Kendisiyle iyi şans taşıyor, He Ailemizin şanslı yıldızı bile olabilir! O daha çok genç ve sen onun ablasısın. Onunla daha çok ilgilen. Bahçede seninle konuştuğuna göre yangını şahsen görmüş olmalı. Hala şokta olabilir! Onu ziyaret et ve yarın boş olduğunda nasıl olduğuna bir bak.”

Madam Zou sıcak bir şekilde gülümsedi.

“Anlıyorum, üçüncü kız kardeşimin sencha demlemekten hoşlandığını duymuştum, elimde biraz iyi kalitede sencha var, yarın onu ziyaret etmeden önce biraz yollarım.”

“Bu çok iyi olur!” Matriark He Madam Zou’nun eline hafifçe vurdu. Büyükannesiyle ablasının konuşmalarını duydukça He Sanglang’ın içindeki dalgalar çalkalanıyordu. Ne... Ne oluyordu? Bu şeytan kadın kalplerinde nasıl bu kadar iyi bir yer edinebilmişti?