Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

37. Bölüm Eve Geç Dönmek

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

He Sanglang yerleşkeye ancak karanlık çöktüğünde dönebildi. Sangtao Avlusu’na dönmeden önce Qingxi Salonu’na uğradı.

Bütün günü etrafta koşuşturup birileriyle buluşarak geçirdikten sonra yemek adına pek de bir şey bulamasa da fazla miktarda içmişti.

Laiyue bugün efendisinin üzerindeki hafif baskıyı açıkça hissedebiliyordu. Yakışıklı yüzüne yerleşmiş soğuk ifade yüz hatlarındaki gölgelerde dolaşıp duruyordu. Dudakları hafifçe birbirine bastırılmış ve ay ışığının altında gözleri parıldarken, gecenin karanlığına saklanmış avını yakalamak için fırsat kollayan bir atmacaya benziyordu.

Bu kana susamış atmaca, gözlerini Üçüncü Genç Madam’ın yaşadığı Songtao Avlu’suna kilitlemişti. Laiyue ona şu anki durumu bildirmek için cesaretini topladı.

“Genç... Genç Efendi geç oluyor. Dışarıda oldukça fazla içtiniz... Belki bugün yatağa biraz erken gitmek iyi bir fikir olabilir.”

Laiyue söyleyeceklerini bitirir bitirmez He Changdi göz ucuyla bile bakmadan avluya daldı. Kapıyı bekleyen iki yaşlı hizmetçi, genç efendinin döndüğünü görünce onu selamlamak için hemen eğildiler.

He Changdi, Songtao Avlusu’na girdikten sonra oturma odasının dışındaki koridorda bekledi. Çoktan karanlığa gömülmüş yatak odasına doğru baktı, dudaklarının kenarı umursamaz bir ifadeyle yukarı kıvrıldı.

Beklediği gibi bu şeytan kadın ona asla kocası gibi davranmamıştı, önceki hayatında olduğu gibi. Eve geç dönmüş olmasına rağmen biraz bile endişeli değildi. Son iki gündür olan davranışlarına bakarak bu sefer bir şeylerin farklı olabileceğini ummuştu ama açıkçası bunu ummuş olduğu için bile aptal gibi hissediyordu! Laiyue başka bir şey demeye cesaret edemedi ve sadece He Sanglang’ı çalışma odasına kadar takip etti.

Laiyue efendisine gözünün kenarıyla bir bakış attığında, gözünün altındaki koyu halkaları ve sağlıksız görünen rengini fark etti. Sonra bugünkü görüşmelerini ve nasıl sadece alkol içip tek lokma yemediğini hatırladı. Hemen konuşmaya başladı:

“Genç Efendi, bu hizmetçi hemen mutfağa gidip ayılmanız için size biraz çorba getirecek.”

He Sanglang ağrıyan şakaklarına biraz masaj yapıp Laiyue’yu elini sallayarak kovdu. Laiyue tam ayrılmak üzereyken He Changdi’nin konuştuğunu duydu.

“Yiyecek bir şey olup olmadığına bak ve çorbayla birlikte buraya getir.”

Laiyue onaylayan bir ses çıkardı ve hemen çalışma odasından ayrıldı.

He Changdi masanın başına oturdu ve sandalyesine yaslandı. Çalışma odasında yanan tek bir lamba vardı. Lamba yakışıklı yüzüne gölge düşmesine neden oluyor, bir parça solgunluk ve kırılganlık ekliyordu.

He Sanglang’ın ikinci abisi Sol Askeri Gardiyanları’nda görevdeydi. Sol Askeri Gardiyanları eskiden Yulin Ordusu’nun bir parçasıydı ve Ejderha Gardiyanları ile Kaplan Gardiyanları olarak ikiye ayrılıyordu.

Ejderha Gardiyanları asker aileler arasından özenle seçilirken Kaplan Gardiyanları dövüş sanatları yarışmalarından ve kamplarından seçilen dövüş uzmanlarından oluşuyordu.

İyi koşullarda doğunca daha bir çok fırsat vardı.

Kaplan Gardiyanları bugün sarayda nöbette olmalıydılar ama Yulin Ordusu’nun lideri He Lin, başkentin dışına gönderilmişti ve Kaplan Gardiyanları da yanına almıştı. He Lin Kaplan Gardiyanları ile görev yapmıştı bu yüzden onlara daha yakındı. Böylece nöbet Ejderha Gardiyanları’na kalmıştı.

Bugün nöbette olan Ejderha Gardiyanları arasında Jing’an Hanesi’nden İkinci Genç Efendi, He Changjue vardı. Önceki hayatında bugünkü nöbet sırasında yaşananlar yüzünden bütün Ejderha Gardiyanları savaşçı yasalarıyla cezalandırılmışlardı. Ejderha Muhafızları’nın lideri olarak He Changjue hepsinden daha ağır cezalandırılmıştı ve Sol Askeri Gardiyanlığı’ndan alınmıştı. Bacakları hiçbir zaman eski haline dönmemişti ve bundan sonra bir daha dövüş sanatlarıyla uğraşamamıştı.

Aynı zamanda Kaplan Gardiyanları, Ejderha Gardiyanları’na baskı uygulayarak performanslarında düşüşe neden olmuştu. İki ay sonra, önceki gibi etkili değillerdi. Bir yıl sonra da Yulin Ordusu’ndan tamamen çıkarılmışlardı. Ejderha Gardiyanları kariyerlerinin sonuna ulaşmıştı.

Bu öğlen He Sanglang özellikle nöbetinden önce ikinci abisini görmeye gitmiş ve onu saraya kadar takip etmişti. Sarayın dışında yeşil bir kayısı ağacının altında bekledikten sonra kayısı ağacından düşen bir kızı yakalamıştı.

Bu kız on yaşındaki Prenses Leyao’ydu, İmparator’un ve İmparator Metresi Wei’nin kızıydı. İmparator Metresi Wei, İmparator’un favorilerindendi ve dolayısıyla kızı Prenses Leyao da sevdiği çocuklarındandı.

İmparator Metresi Wei’nin bir prensi bırak, başka hiçbir çocuğu yoktu. Bu yüzden tek kızı onun için çok önemliydi.

Önceki hayatında Prenses Leyao haylazlık yapıp bir kayısı ağacına tırmanırken avlu duvarlarından birinden düşüp kafasını çarpmış ve sonra da ölmüştü. İmparator ve İmparator Metresi Wei, öfkeden kudurmuş ve o gün nöbette olan Ejderha Gardiyanları’nı bundan sorumlu tutmuşlardı.

Bu hayatında He Sanglang, Prenses Leyao’yu kurtarmıştı yani Ejderha Gardiyanları cezadan kurtulmuştu.

Bu tür bir kahramanlık büyük bir hediyeyle ödüllendirilmeli ve halka duyurulmalıydı. Ancak Prenses Leyao çoktan on yaşındaydı ve eğer bu duyurulsaydı prensesin itibarı zedelenirdi. Bu yüzden İmparator, He Sanglang’dan bu durumu gizli tutmasını rica etti.

He Sanglang’ın akıllı ve anlayışlı olduğunu görmek İmparator’un üzerinde iyi bir izlenim bıraktı ve İmparator ona nasıl bir ödül istediğini sordu. He Sanglang herhangi bir ödül istemedi ama küçük bir istekte bulundu. Aynı zamanda İmparator Metresi Wei’nin de ödül tekliflerini reddetti.

Saraydan ayrıldığında ikinci abisi tarafından bir restorana götürüldü ve orada bütün Ejderha Gardiyanları ona teşekkür etti. Böyle olunca onlarla bir tur şarap içme teklifini reddedemedi.

He Changjue biraz fazla içti ve kardeşine yaslanarak bu fırsatı saraya girmek için kullanıp kullanmayacağını sordu. He Sanglang  her şeyden bihaber abisine baktı ve sadece başını sallamakla yetindi. Askeri bir ailenin oğulları olarak imparatorluk meclisi ve başkent, kolayca girebilecekleri yerler değildi.

Ne yazık ki önceki imparatorun çağı geçmişti. Şimdiki imparator sivil bakanları askerlere tercih ediyordu. Askeri ailelerin çocuklarının imparatorluk sınavlarına girmesi mümkün değildi, sadece askeri başarılarla yüksek pozisyonlara gelebilirlerdi. Şimdilik bir sorunları olmasa da eğer güçlerini üç ya da beş yıla kadar sabit bir hale getirmezlerse, başkentte askeri bir memur olarak bulunmaları neredeyse imkansız hale gelirdi. Bu onlarınki gibi sınırda görev yapan generallerden oluşan bir aile için bile istisnasız bir durumdu.

Yerleşkeye döndükten sonra aklında derin düşünceler olan He Sanglang, soğuk ve karanlık bir avluyla karşılaşmıştı. Doğal olarak çok mutlu değildi.

Şimdi geçmişi düşünüp o zamanlar büyükannesinin nasıl hikayelerini anlattığını hatırladı. Büyükbabasıyla arasındaki aşkı ve birlikte nasıl tüm zorlukların üstesinden geldiklerini anlatırdı. Kendisi de böyle birisiyle evlenebileceğini hayal etmesini gülünesi bulmuştu.

Önceki hayatını hatırladığında, bu dünyada en güvenmediği canlıların kadınlar olduğunu hissetti. O göz alıcı görünüşlerinin altında yılanların ve akreplerin kalpleri vardı.

Bir anlığına gözlerini kapatınca dışarıdan hafif ayak sesleri duydu ve hemen ardından odaya Laiyue girdi.

“Genç Efendi buyurun çorbanız. Lütfen hala sıcakken hızlıca için.”

He Changdi masayı taradı ve tek görebildiği bir kase çorba oldu... Bakışlarını anında tuhaf bir telaşla kıvranarak konuşmaya başlayan Laiyue’ya çevirdi.

“Mutfakta hazır yemek yok. Bu iki gün boyunca bütün yemekler Üçüncü Genç Madam ve hizmetçileri tarafından hazırlandı bu yüzden geçici şefler geri gönderildi ve mutfağı izlemesi için sadece bir kıdemli hizmetçi bırakılmış. Bu... Bu hizmetçi nasıl yemek yapılacağını bilmiyor.”

Başka bir deyişle mutfakta taze malzemeler olsa da bir aşçı olmadan yemek yoktu. Yazın ortasıydı yani yemeklerin ziyan olmasını engellemek için sadece ihtiyaç olduğunda yemek yapıyorlardı. Ayrıca Chu Lian’ın gizli tarifleriyle yapılan yemekler o kadar lezzetliydi ki hiç artmıyordu.

Laiyue endişeli bir şekilde efendisinin yüzünü dikkatle izledi.

He Changdi’nin şeytani ifadesini görünce Laiyue’nin göz bebekleri titreşti ve hemen durumu çözmek için bir yol düşünmeye başladı.

“Genç... Genç Efendi bu hizmetçi mutfakta hala yiyecek bir şeyler olduğunu gördü.”

“Hm?”

Laiyue sadece elçiydi. “Nöbetçi hizmetçi Üçüncü Genç Madam’ın biraz kar mantarı ve lotus tohumu lapası yaptığını söyledi. Şimdi hafif ateşte bekliyor ve yarınki kahvaltı için hazırlanmış. Ve... Ve hizmetçinin dediğine göre sadece uzun süre pişerse güzel olurmuş.”

Chu Lian’ın yaptığı bir şey mi? Hepsini kendisi için mi saklıyordu? He Sanglang soğuk bir şekilde homurdandı ve konuştu.

“Buraya getir.”

O şeytan kadın kendisi için yapmış olsa bile birazını onun denemesi sadece mantıklı olurdu.

“Ah?” Laiyue’nun karışık bir ifadesi vardı. Bu... Bu hiç iyi değildi. Üçüncü Genç Efendi’nin derdi neydi? Neden sürekli Üçüncü Genç Madam’ın yemeğini çalmaya çalışıyordu? Hoşlandığı kişinin dikkatini çekmek için, o kişi onu umursamamaya devam etse de aklına gelebilecek her şeyi deneyen genç bir çocuk gibiydi.

Tabii ki böyle bir şeyi yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdi.