Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

42. Bölüm Kişisel Birikimler(1)

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

Varis Zheng dış avluya ulaştığında siyah giyinmiş iki genç adamın çoktan oturmuş onu beklediklerini gördü.

Hızla öne atıldı ve iki genç adam onu selamlamak için ayağa kalktı.

“Varis Zheng.”

“Ah, kıdemli kardeşlerim, lütfen formaliteyi bırakın. Lütfen bana Tiancheng diye hitap edin. Oturun, oturun.”

İki genç adamdan biri sıra dışı şekilde yakışıklıydı tabii ki bu kişi Xiao Bojian’dı. Öbür adamsa Xiao Bojian’la aynı yerde yaşayan Qi Minhe’ydi. Kare bir yüzü ve kalın kaşlarıyla biraz yaşlı görünüyordu.

Qi Minhe büyük klanlardan biri olan Jiangnan’dan gelmişti ve klanına oldukça sadıktı. Bu iki genç adam İmparatorluk Koleji’nin en iyi öğrencilerindendi. İkisi de yirmili yaşlarındaydı, tam da gençlerin sıra dışı hayallerle dolu olduğu zamanlar…

Qi Minhe, Varis Zheng’in elinde bir kapla geldiğini görünce bunu tuhaf bularak sordu:

“Tiancheng, orada ne var?”

Varis Zheng bir sır saklıyormuş gibi güldü ve iki adamı bir masaya davet etti. Sonra da hizmetçilere onlara biraz sencha koymalarını söyledi. Kutuyu dikkatle masaya yerleştirdi ve konuştu.

“Bunlar Jing’an Hanesi’nden tatlılar.”

Qi Minhe asil bir aileye doğmuştu yani her türlü tatlıya hakimdi. Yedikleri konusunda çok hassastı. İmparatorluk Koleji’nde üç yıldan fazla okumuş olan Qi Minhe, başkentteki bütün hanelerde servis edilen yemekleri biliyordu. Konuyu avucunun içi kadar iyi bilene kadar araştırmıştı. Jinag’an Hanesi’nin tatlıları oldukça ünlüydü ama daha önce hiç denemeye fırsatı olmamıştı. Tiancheng’in elinde biraz olduğunu duyunca hem şaşırmış hem de şanslı hissetmişti.

Xiao Bojian bir anlığına dondu. Jing’an Yerleşkesi... Chu Lian’ın kocasının ailesi. Ying Yerleşkesi’nde Chu Lian’a eşlik eden adamın resmi gözlerinin önüne geldi.

Asil bir şekilde kıvrılan kaşları, soğuk aurası ve ince dudakları… O adam kendini Chu Lian’la onun arasına koymuş ve Chu Lian’ın elini tutup ona bir kez daha bakmasına izin bile vermeden ayrılmıştı.

Varis Zheng, Xiao Bojian’ın dalıp gittiğini fark etti. “Kıdemli Xiao?”

“O zaman sayende bu tatlıların tadına bakacağız, Tiancheng.”

Varis Zheng özgürce gülümsedi ve hala soğuk olan kutuyu açtı. İçinde kalın pamuklu bir kumaş vardı, bir anlığına dondu.

“Bu...”

“Tiancheng ne oldu?”

Varis Zheng kutudaki tatlıları çıkardı hala biraz sarsılmış görünüyordu. “Şuna bakın.”

Daha önce birçok tatlı yemişti, saraydakiler de dahil olmak üzere. Ama daha önce hiç bu kadar özel ve güzel görünen tatlılarla karşılaşmıştı.

Xiao Bojian ve Qi Minhe de aynı şekilde şaşkındı.

Qi Minhe sızlandı. “Jing’an Hanesi’nin tatlılarının bütün asil aileler arasında en iyi olduğunun söylenmesine şaşmamalı. Gerçekten enfes görünüyorlar.”

Lotus yaprağının üzerinde duran su damlası gerçek bir çiy damlası gibi titreşti.

Varis Zheng kaşlarını çattı.

“Tiancheng?”

Varis Zheng iki adama doğru baktı. “Doğrusunu söylemek gerekirse daha önce birçok kez Jing’an Hanesi’nin tatlılarından yemiştim ama hiç buna benzer bir şeyle karşılaşmamıştım.”

Bunu söyledikten sonra Varis Zheng büyükannesinin tatlıları verirken ne dediğini hatırladı. Büyükanne bu tatlıların Jing’an Hanesi’nin yeni Üçüncü Genç Madam’ı tarafından yapıldığını söylemişti.

Bunu hatırladığında Varis Zheng hemen bunu sormak için hizmetçilerinden birini iç avluya gönderdi.

“Oh? Jing’an Hanesi tatlı yapım tekniklerini mi değiştirdi?” Qi Minhe kıkırdadı.

“Büyükannem bunların Jing’an Hanesi’nin Üçüncü Genç Madam’ı tarafından yapıldığını söyledi.”

Diğer ikisi Xiao Bojian’ın bütün vücudunun kasıldığını fark etmedi; Qi Minhe ağzından çıkan bir sonraki acımasız bir şakaydı. “Jing’an Hanesi’nin Üçüncü Genç Madam’ı mı? Eh? O Yaşlı Dük Ying’in torunu değil mi?”

Xiao Bojian’a döndü. “Bojian Yaşlı Dük Ying senin sponsorun. Ying Hanesi’ndeyken sen de bu Üçüncü Genç Madam’ı gördün mü?” Bedeni tamamen kasılmış olsa da normal bir ses tonunda cevap verdi.

“Bir süre Ying Hanesi’nde yaşamış olsam da nasıl benim gibi aile dışından biri dükün yerleşkesinin içindeki avluya girebilir ki? Boş konuşmayın.

Açık ve yakışıklı bir yüzü vardı, bu yüzden insanların ondan şüphe etmesi imkansızdı. Qi Minhe hemen özür diledi. “Çok ileri gittim.”

Hizmetçiler sencha dökerken sohbet etmeye devam ettiler. Sonunda yaşlı düşese gönderilen hizmetçi geri geldi.

“Nasıl geçti?” Varis Zheng sordu.

Hizmetçi saygısını göstermek için hafifçe eğildi. “Varise rapor ediyorum. Jing’an Hanesi’nin tatlı aşçısı iki gün önce bir mutfak yangınında vefat etmiş. Düşesin bugün getirdiği tatlılar gerçekten de Üçüncü Genç Madam  tarafından yapılmış. Hatta tatlıları ‘Yağmur Damlası Mochi’ olarak adlandırmış.”

Varis Zheng biraz şaşkındı. Mükemmel tatlı ustasının öylece ölüp gitmesi ne kadar üzücüydü. Ama bir aşçı asiller için sadece bir hizmetçiydi, eğer öldülerse ölmüşlerdi.

Varis Zheng daha fazla konuşmadı ve hizmetçiyi elini sallayarak uzaklaştırdı.

“Hadi konuşmayı bırakalım. Bu tatlıların uzun süre saklanamayacağı söylendi. Kıdemli kardeşlerim neden siz de tadına bakmıyorsunuz?”

Herkes küçük gümüş kaşıklar aldı ve iki tatlının da tadına baktılar. Varis Zheng ve Qi Minhe’nin gözleri aydınlandı ve bakışlarında sadece tatlılara karşı övgü vardı.

Kaygan Yağmur Damlası Mochisi’ni senchayla birleştirince çok özel bir tat çıkıyordu.

Sadece Xiao Bojian acı duyguları içine saplandı ve gözlerinin derinliklerinde karanlık bir ışık parladı.

Şimdi Jing’an Hanesi’nin Üçüncü Genç Madam’ı olan kızı düşündü; şefkatli, nazik, cesur ve dikkatli bir kadın. Eğer evli olmasaydı belki de şimdi evde ona çorba hazırlıyor olurdu. Bu yeni lezzetli Yağmur Damlası Mochisi’ni tadan ilk kişi o olabilirdi. Diğer öğrencilerin önünde mükemmel karısıyla gösteriş yapan o olabilirdi…

Geniş manşetlerinin arkasına saklanan elleri yumruk şeklini aldı ve ellerinin boğumları bembeyaz olana kadar sıkmaya devam etti.