Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

50. Bölüm Marki Dingyuan’ın Uzun Yaşam Ziyafeti (2)

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

Matriark He çay fincanını kaldırdı ve bir yudum aldı ”Dalang’ın karısı yarın büyükbabanın uzun yaşam ziyafeti var değil mi?”

Madam Zou gülümsedi ve başını salladı.

“Evet! Büyükanne böyle bir tarihi hala hatırlıyor! Gelininiz Büyükbabası adına Büyükannesi'ne teşekkür ediyor.”

“Çocuğum çok kibarsın.”

Diğer tarafta otururken Chu Lian konunun ziyafete dönmesini hiç beklemiyordu. Taburesine çekilip varlığını saklamaya çalıştı.

Neden uzun yaşam ziyafetine siz birlikte katılmıyorsunuz? Lütfen, lütfen, lütfen beni davet etmeyi hatırlamayın!

Ne yazık ki gökler onun yalvarışlarını dinlemedi.

Matriark He bir anda tartışmanın yönünü değiştirdi, “Sanglang’ın karısı aileye daha yeni katıldı ancak son zamanlarda sadece evinde yalnız bir şekilde zaman geçirdi. Zamanı gelince neden onu da yanında götürmüyorsun?”

Matriark He de ziyafete katılacaktı ama yaşlı madamların kendi çemberleri vardı. Genç bir hanımın onlara katılması uygun olmazdı.

Chu Lian henüz yeni evlendiği ve Madam Zou da hala genç olduğu için, Chu Lian’ı başkentteki bazı genç bayanlarla Madam Zou’nun tanıştırması daha iyi olurdu.

Chu Lian’ın bedeni gerildi. Matriark He’nin, ona ziyafete Madam Zou’yla gitmesini önermesini beklemiyordu.

Konuşmak ve bu teklifi reddetmek istiyordu ama bu konuşmak için doğru zaman değildi. Sadece içinden dua edebilirdi, Madam Zou lütfen kabul etmeyin!

Madam Zou uysal birisiydi bu yüzden cevap verirken hiç tereddüt etmedi

“Evet büyükanne. Lütfen endişelenmeyin. Üçüncü genç kız kardeşimi yarın yanımda götürüp onunla ilgilenirim.”

Matriark He memnun bir şekilde başını salladı.

He Changdi evden daha yeni ayrılmıştı ve daha ondan haber yoktu. Chu Lian’ın giden kocasını daha fazla düşünmesine engel olmak için Madam Zou’ya böyle bir öneride bulunmuştu. Ama ne yazık ki iyi niyeti çok daha fazla soruna sebep olmuştu. Chu Lian içinde kelimelere sığmayacak kadar acı çekiyordu ama gösteremiyordu.

Sadece kendini olacaklara hazırlayıp sonucu onaylayabildi.

İki torunu bir süre daha matriarkla oturduktan sonra ayrıldılar.

Kontes Jing’an’ın durumu bugün çok iyi değildi. Chu Lian onu ziyarete gittiğinde Madam Zou ve Chu Lian on dakika boyunca dış avluda bekledikten sonra kendi avlularına doğru ayrıldılar.

Sonraki gün Chu Lian, ablası Madam Zou’yla Dingyuan Yerleşkesi’ne doğru yola çıkmalıydı.

Sabah uyandığında Kıdemli Hizmetçi Gui ve Xiyan, Chu Lian’ın çoktan seçtikleri kıyafetlerini giymesine yardım etti. Yeni evli bir madam olduğu için açık renkli bir kıyafet seçmişlerdi. Chu Lian’daki yakut saç tokasıyla çok uyumluydu.

Songtao Avlusu’ndan ayrılmadan önce Kıdemli Hizmetçi Zhong aniden öksürdü. Chu Lian arkasına döndü ve Kıdemli Hizmetçi Zhong’a garip bir bakış attıktan sonra fark etti ve emir verdi:

“Bugün Dingyuan Yerleşkesi’nde bana Xiyan ve Wenqing hizmet edecek!”

İki hizmetçi itaatkar bir şekilde onayladı. Kıdemli Hizmetçi Zhong, Wenqing’e tuhaf bir bakış attı. Avludan ayrılmadan önce Wenqing’in kulağına bir hatırlatma bile fısıldadı.

“Dün akşam söylediklerimi unutma, eğer hata yaparsan döndüğünde vereceğim cezayı bekle.”

Wenqing geyretli bir şekilde başını salladı. Emin olabilirdi ki hiçbir adamı Üçüncü Genç Hanım’ın yanına yaklaştırmayacaktı. Lezzetli yemeklerinin hatırına bütün gücüyle dövüşecekti. Onun Üçüncü Genç Hanımı’nı kapmak isteyen her utanmaz adam  merhametsizce dövülecekti!

Şansına Kıdemli Hizmetçi Zhong, Wening’in düşüncelerini okuyamıyordu. Yoksa bir ağız dolusu kan kusardı.

Kızım, dün akşam verdiği talimatların senin düşündüklerinle hiçbir ilgisi yok!

Yerleşkelerinin girişindeki kapıya ulaştıklarında Chu Lian, Kıdemli Hizmetçi Liu tarafından Matriark He’nin arabasına davet edildi. Madam Zou iki kızı Küçük An ve Küçük Lin’le birlikte başka bir arabaya binerken kocası He Dalang onun arabasının yanından at sırtında ilerledi.

Grup Jing’an Hanesi’nden ayrıldı ve Marquis Dingyuan’ın yerleşkesine doğru yola çıktılar.

Matriark He’nin arabası çok büyük değildi ama içi rahattı. Kıdemli Hizmetçi Liu Matriark He’nin yanında otururken Chu Lian karşılarına oturmuştu.

Kıdemli Hizmetçi Liu’nun elinde dairesel bir yelpaze vardı ve nazikçe Matriark He’ye doğru sallıyordu.  Matriark koyu mor renginde, sekiz katlı bir elbise giymiş; başının etrafını saran, şansı ifade eden işlemeleri olan zümrüt yeşili bir saç bandı takmıştı. Beyaz saçları oyulmuş yeşim taşından yapılmış uzun bir tokayla tutturulmuştu. Asil yaşlı bir madam gibi görünüyordu, mütevazı ve ağır başlı.

“Sanglang’ın karısı daha önce Dingyuan Yerleşkesi’ni ziyaret ettin mi?

Matriark He konuşmaya başladığında Chu Lian neden bugün onu kendi arabasına davet ettiğini anlamıştı.”

Matriark ona Dingyuan Yerleşkesi’ndeki insanların akrabalık ilişkileriyle ilgili ipuçları vermek istemişti.

Romandaki olaylardan biraz bilse de olay örgüsünden çok sapmadan tanıtılabilecek karakterlerin de bir sınırı vardı. Başkentteki her bir ailenin bağlantılarını bilmesi mümkün değildi bu yüzden dürüstçe kafasını sağa sola salladı. Matriark He dürüstlüğünden oldukça memnun kalmıştı, böylece sessizce anlatabileceği her şeyi anlattı.

Dingyuan Hanesi Madam Zou’nun baba eviydi. Nüfus olarak gelişiyorlardı ve Madam Zou, Yaşlı Marki Dingyuan’ın en büyük meşru torunuydu. İmparator Metresi De de Dingyuan Yerleşkesi’nden gelmişti ve Yaşlı Marki Dingyuan’ın kızıydı.

Ama Metres De saraya uzun süredir gitmiyordu. Sadece bir kızı olmuştu o da beş yaşında talihsiz bir şekilde hayatını kaybetmişti.

Prenses Leyao Metres De’nin ölen kızına çok benziyordu bu yüzden saraydaki birçok prens ve prenses arasından Metres De’nin en sevdiği on yaşındaki Leyao’ydu.

Dingyuan Yerleşkesi’ne ulaşana kadar, Chu Lian’ın Dingyuan Hanesi’nin durumuyla ilgili oldukça net bir fikri vardı.

Özetle Marki Dingyuan, İmparator’un en güvenilir bakanıydı ve onları gücendirmeyi göze alamazlardı...

Matriark He, Chu Lian’ın yüzündeki şaşkın ifadeyi görünce gülümsedi ve Chu Lian’ı rahatlatmak için hafifçe eline vurdu. “Endişelenme, Büyükanne bütün bunları Dinyuan Yerleşkesi’nde neler olup bittiğinden haberdar olman için anlattı. Kalanı hakkında çok düşünme. Sadece ablanı takip et. Seninle en iyi şekilde ilgilenecek.”