Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

9. Bölüm Sencha Demlemek (2)

Çevirmen: Rosanixe / Editor: lotus

Xiyan’ın beklenti dolu gözleri onun için dayanılmazdı bu yüzden Chu Lian bir parça aldı ve tadına baktı.

Biraz bile balkabağı tadı almadı. Bunun yerine bir kaşık şeker dilinde çözündü ve tek istediği bir bardak çayı kafaya dikmek, bu şeyi ağzına koyduğunu dahi unutmaktı.

Bu... Gerçekten…

Chu Lian kendisini o parçayı bitirmek için zorladı ama o kadardı. Başka bir tane daha alacak cesareti yoktu.

Jing’an Hanesi aristokrat bir aileydi, bunları gerçekten de yiyorlar mıydı?

Chu Lian bu iğrenç tatlılardan dolayı kötü hissetmeye başlamıştı bu yüzden Fuyan’ın döktüğü çaya bile bakmadan hemen kafasına dikti.

Ama ikinci fincandaki tat diline sert bir şekilde çarptı ve hepsini tükürürken Chu Lian’ın gözleri sonuna kadar açıldı, imajı tamamen yok olmuştu.

Kişisel hizmetçileri dehşete kapılmıştı, Chu Lian’a bir şey olduğunu sanmışlardı.

“Üçüncü Genç Madam ne oldu? Rahatsız olduğunuz bir şey mi var?”

Ona sürekli servis yapan Xiyan, daha önce hiç böyle bir şeye tanık olmamıştı ve gözyaşlarına boğulmak üzereydi.

Chu Lian çay fincanını tekrar masaya koydu. Bahar soğanı, tarçın, sarımsak ve başka bitkilerden oluşan karışımın tuhaf tadını dilinden uzaklaştırmak için bir kaç kez daha tükürdü.

“Bana sade su getirin, sadece su, çabuk!”

Xiyan, Chu Lian’ın emrini duyunca hemen bir bardak ılık su doldurup uzattı.

Chu Lian dersini almıştı. Dikkatle önündeki açık yeşil çay fincanına baktı ve sadece ılık su olduğundan emin olduktan sonra hiçbir endişesi olmadan içti.

Ağzındaki o tuhaf tattan kurtulduktan sonra sonunda rahat bir şekilde nefes aldı.

“O fincana ne koydun?” Nefesini kontrol altına aldıktan sonra Chu Lian sorgulama ihtiyacı duydu. Neden içinde bahar soğanı, tarçın tozu, zencefil, sarımsak ve diğer her türlü baharat vardı?

“Sencha, Üçüncü Genç Madam. En sevdiğiniz bu değil mi?” Xiyan göz kırptı, gözleri hafif kızarmıştı. Elindeki mendili ağzını silmesi için Chu Lian’a uzattı.

Sencha! Doğru, sonunda hatırlamıştı. Antik Çin’de çay kültürü yeni yeni popüler olmaya başladığında sencha çayına rağbet çoktu. Ama kurgusal Büyük Wu Hanedanlığı döneminde sencha çayının popüler olabileceği aklının ucundan bile geçmezdi...

Bu dönemin sencha çayı modern çağdan çok farklıydı. Belki bunu sebebi,  burada yeni tanınmasıydı bu yüzden özel kurallar yoktu. Çaya her türlü baharatı kaynatmak üzere koyuyorlardı. Hazır olduğundaysa köpüğünü almak için özel bir araç kullanıyorlardı. Bazı çok yetenekli ustalar köpüğün üstüne çizim bile yapıyordu, modern kafelerde Cappucino’ya yaptıkları gibi.

Ama bu tuhaf tat kahveyle karşılaştırılamazdı bile.

Bu sabah çay seremonisinde biraz endişeliydi bu yüzden çayın tadının fark etmemişti bile.

Chu Lian, Xiyan ve Fuyan’ı elini sallayarak uzaklaşırdı. Bahane olarak sadece “Son iki gündür iştahım çok yerinde değil bu yüzden hafif bir şeyler yemek istiyorum. Bu sencha çayını bir daha servis etmeyin ılık su yeterli.”

Bunu duyan Xiyan küçük bir kuş gibi telaşlandı, “Üçüncü Genç Madam bu nasıl olur? Sencha demlemek sizin yeteneğiniz! Gelecekte yeteneklerinizi göstermelisiniz! Sencha içmeyi bırakamazsınız!”

Bu doğru sencha Büyük Wu Hanedanlığı’nda gün geçtikçe daha popüler oluyordu. Aristokrat ailelerden birçok genç kız özellikle nasıl demleneceğini öğrenirdi. Sencha ne kadar lezzetli olursa ve demleyenin duruşu ne kadar güzel olursa o kadar çok nazik ve asil hanımlar olarak övgü alırlardı.

Xiyan konuşur konuşmaz, Chu Lian romanın ana kadın karakterin sencha demlemekte ne kadar iyi olduğundan bahsettiğini hatırladı. Dük Ying misafir çağırdığında çayı demlemesi için özellikle onu çağırırdı.

O günlerde Büyük Wu Hanedanlığı’nda asil bir hanım olmak hiç de kolay değildi. Seyirciyi hayran bırakacak yeteneklere sahip olmak zorundaydılar.

Altıncı Hanım Chu, Ying Hanesi’nde çok da değerli görülmüyordu. Diğer yetenekleri oldukça sıradan düzeydeydi, sencha demlemek onu özel kılan tek özelliğiydi. Xiyan’ın, Chu Lian’ın artık içmeyeceğim demesine bu kadar endişelenmesine şaşırmamak gerekirdi.

Maalesef şimdiki Chu Lian öncekiyle aynı değildi. Kovalar dolu sencha içse de nasıl demleyeceğini bilmiyordu.

Dürüst olmak gerekirse bu çağın sencha çayının tadı berbattı. Nasıl onlar gibi demleyeceğini bilse de  başkasına bunu içirmek kötü hissetmesine sebep olurdu. Tatların umursamazca karıştırılması kolaylıkla bir gün birini öldürebilirdi, Chu Lian o birisi olmak istemiyordu ya da birinin ölümüne sebep olan kişi...

“Tamam sadece artık içmeyeceğimi söyledim. Demlemeyi bırakacağım demedim.” Chu Lian olayın üstünü ancak böyle kapatabilirdi. O asıl ana karakter değildi. Bu hizmetçilerin hanımı olsa da davranışlarının hepsini bir anda değiştiremezdi.

Hizmetçiler onun sahte sözlerine kanıp rahat bir nefes aldılar.

Chu Lian başını avucunun içine düşürdü.

Fuyan’ın gözü masadaki o altın, salyalarını akıtan tatlılara kaydı. Gizlice yutkundu. Tam olarak Xiyan’ın söylediği gibi Ying Hanesi’nde hiç böyle bir şey yememişlerdi!

“Üçüncü Genç Madam bu tatlılar hakkında ne düşünüyorsunuz?”

Chu Lian sencha yüzünden çok büyük bir şok atlatmıştı, o noktada ona bu çayı içiren tatlıları unutmuştu bile. Hayal kırıklığıyla başını salladı. “Tadı ortalama. Çok şekerli ve yağlı. Kendiniz alıp deneyin.”

Chu Lian sadece bu çağdan kişilerin zevklerini ölçmek istiyordu. Xiyan ve Fuyan kadın ana karaktere uzun süredir hizmet ediyordu. Kadının zevklerini büyük ihtimalle en iyi onlar biliyordu. Tatlıları denemelerini sağlamak ana karakterin ne sevdiğini öğrenmek için en iyi yoldu.

Hizmetçilerin gözleri Chu’nun söylediklerini duyunca fal taşı gibi açıldı. Mingyan ve Jingyan, Düşes tarafından çeyizinin bir parçası olarak düğününden hemen önce gönderilmişti. Ondan önce hanede sadece ikinci derece hizmetçilerdi ve çok da iyi bir yaşamları olmamıştı.