Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

12. Bölüm Hata

Çevirmen: Shuiqui / Editor: T4icho

[Lütfen ekipmanı tasarlayın.]

Önüme boş, mavi bir kağıt parçası çıktı. Afalladım.

‘Tasarlamak mı? Nasıl yapacağım bunu?’

Sonra ne yapacağımı anladım. Tank ve jet uçakları gibi modern silahların aksine bir kılıç tasarlamam gerekiyordu. Alt tarafı şeklini ayarlayacaktım, değil mi? Biraz düşündüm ve parmağımla çizmeye başladım. Neyse ki sistem çizgileri düzeltiyor, aklımdan geçenleri mükemmel kesinlikle kağıda aktarmamı sağlıyordu.

‘Şekilli olması lazım.’

Öncelikle kılıcın uzunluğu 2 metre, genişliği 80 santim olacaktı. Kalınlığı ise 8 santimdi. Kabzayı 40 santimde bıraktım.

“… İyi de böyle bütün büyük kılıçlar buna benziyor zaten.”

Tamamlanan resim kısıtlı hayal gücümün bir yansımasıydı. Düşündüm ve düşündüm, ta ki aklıma iyi bir fikir gelene dek. Kılıcın şeklini pala gibi daha eğik bir hale soktum, uzunluğunu da 3 metreye çıkardım.

“Sıkıntı çıkar mı ki?”

Hoşuma gitmişti. Kısa kabzalı devasa bir palaya benziyordu. Aynı zamanda büyük kılıçların ağırlığına sahipti.

‘Köpek balıklarını andırıyor. Kılıcın bir kısmı köpek balıklarının süzgeci gibi, kabzası ise kuyruğu.’

Hayran kalmıştı.

‘Şekilli ve havalı!’

İnsana yüzen bir köpek balığını andırıyordu. Elime alacak olursam bazı insanlar köpek balığı taşıdığımı düşünerek şaşkına dönebilirdi.

‘Tasarımda bu kadar iyi olduğumu bilmiyordum. Borçlarımı ödedikten sonra okulda tasarım okusam mı acaba…’

Kağıdın ortasında beliren ‘TAMAM’ sekmesine basarken tatmin olmuştum.

[Karar verdiniz mi? Tasarım tamamlandığında mevcut imalat miktarı bir azalacak.]

“Evet.”

Cevap verdikten sonra kağıdın dört bir yanını sayılar ve garip diller sardı. Bir çeşit hesaplama yapılıyordu. Sistem tasarımda eksik olan kısımları hesaplıyor gibiydi. Bir süre sonra tasarımın geliştirilmiş ve adam edilmiş hali karşıma çıktı. Anlam veremediğim sözcüklere ve sayılara öylece bakakaldım.

“Eh?”

Nihayet her şeyi çözdüğümde bir sıkıntı var mı diye inceledim. İnanılmazdı. Daha önce ne gördüğüm ne de üstüne çalıştığım bir ekipmanın tasarımını anlayabiliyordum.

‘Sınıf özelliği!’

Gerçekten müthişti. Gerçek bir demirci gibi hissediyordum. Tasarıma bakarken bir bildirim ekranı çıktı.

[Lütfen ekipman özelliklerini belirtin.]

“Doğru ya! En önemli kısmı!”

Heyecanlandım.

“Olağanüstü bir silah. Saldırı gücü bir milyon… hayır, 10 milyondan da yüksek ve ağırlığı sadece 1. Seviye koşulu yok. Her saldırıda can çekme ihtimali var. Meteor düşürebilir. Düşmanı tek vuruşta kesinlikle öldürür. Karşı tarafın savunmasını hiçe sayar. Neyse işte, bu silah insana tek başına ejderhaları avlama imkanı bile verir.”

[Mümkün olmayan özellikler girdiniz. Ekipmanın performansı ve özellikleri kişinin kendi hayal gücüyle belirlenemez. Performans ve özellikler kullanılan malzemeler, tasarım ve birtakım tasvirlerin sonucu ortaya çıkar.]

Hadi be.

Açıklamayı olabildiğine geliştirmeye çalıştım.

“Bir büyük kılıçtır, ama olağan dışı şekli sayesinde kesiş gücü inanılmazdır. Çıkıntılı kısmı köpek balıklarının süzgecini andırır ve beklenmedik saldırılar yaparak rakibin zırhını bile delebilir. Malzeme olarak Mavi Orikalküit kullanıldığı için hafif ve dayanıklıdır. Ve… ve… şey… neyse, yeter bu kadar.”

Kelime dağarcığım bu kadar mıydı yani? Utançtan yerin dibine girmek istiyordum. Öncelikle Mavi Orikalküit hakkında hafif ve dayanıklı olduğu dışında başka bir halt bilmiyordum. Dolayısıyla ekstra özellikleri anlatamadım bile.

‘O zaman… şey…’

Aniden sanki birileri kafama çekiçle vurdu. Gecikmiş bir aydınlanmaydı; malzeme olarak Mavi Orikalküit kullanıyorsam… o zaman ekipmanı üretmek için de bu malzemeyi bulmam gerekmeyecek miydi?

‘Hay sikeyim.’

Mavi Orikalküit 200. Seviye’deki bosslardan çıkıyordu ve ben yalnızca -3. Seviye’deydim. Başkalarından alabilirdim, tabii cüzdanımda on milyonlarca won olsaydı. Resmen tasarımı boş yere tamamlamıştım!

“İptal! İptal et! Temizle!”

[Tasarım tamamlandığı için mevcut imalat yöntemlerinden birini kullandınız. Yeteneğini iptal etseniz dahi kullanılan yöntem geri gelmeyecektir. Yine de iptal etmek istiyor musunuz?]

“… Hayır.”

Sıkıntı büyüktü. Hata yapmıştım. Bu yeteneği normalde iyice araştırdıktan ve düşündükten sonra kullanmam gerekiyordu.

[Lütfen ekipmana isim verin.]

“Ahhh… sikerler…”

[‘Ahhsikerler’ ismine karar verdiniz mi]

“Ne saçmalıyorsun sen yahu? Bekle biraz! Hayret bir şey.”

Sistemi çok bekletmedim.

“Hata.”

[‘Hata’ ismine karar verdiniz mi?]

“Evet.”

Evet, yapmamam gereken bir hataydı bu. İmalat yeteneğini boşa harcadığım için üzgündüm, ama taslaklarda ekipmanın hologramı duruyordu.

[Hata]

Seviye: Özel ~ Efsanevi

Özel Ekipman Özellikleri:

Dayanıklılık: 699/699

Saldırı Gücü: 733 ~ 1.621  Savunma: 50

* Çeviklik +30

* Az da olsa rakip saldırıları durdurma ihtimali vardır.

* ‘5’li Ortak Saldırı’yı aktif etme ihtimali vardır.

* ‘Kesme’ yeteneğini aktif etme ihtimali yüksektir.

* Kullanıcı rakipten 20 seviye yüksekte karşı taraf korkuya kapılabilir.

* Karanlık yerlerde saldırı gücü %20 artar.

Efsanevi Ekipman Özellikleri:

Dayanıklılık: 1.090/1.090

Saldırı Gücü: 874 ~ 1.820  Savunma: 80

* Çeviklik +50

* Az da olsa rakip saldırıları durdurma ihtimali vardır.

* ‘5’li Ortak Saldırı’yı aktif etme ihtimali vardır.

* ‘Kesme’ yeteneğini aktif etme ihtimali yüksektir.

* ‘Biçme’ yeteneği yaratılır.

* Kullanıcı rakipten 20 seviye yüksekte karşı taraf korkuya kapılabilir.

* Karanlık yerlerde saldırı gücü %20 artar.

Açıklama: Efsanevi demircinin elinden çıkmış bir tasarımdır. Büyük bir kılıç olmasına rağmen özel tasarımı sayesinde yoğun bir kesme kabiliyetine sahiptir. Denizdeki büyük avcı, köpek balığını andırır ve düşmanlara korku saçar. Kılıçtan çıkan ufak diken benzeri kıvrımlar savunmayı artırır. Malzeme olarak Mavi Orikalküit kullanıldığı için silah hafiftir ve saldırı hızını düşürmez. Bununla birlikte karanlık bölgelerde güç kazanır.

Seviye Koşulu: 300 Seviye ya da daha üstü. 5.000 Güç.

İleri Düzey Kılıç Ustalığı 8. Seviye

Ağırlık: 550

“… Hıkkk!”

İnanılmaz. Hata değil, resmen ustalık silahıydı. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kılıç. Ve ben yaratmıştım. İnanamıyordum.

“Manyak bir şey bu!”

Evet, zengin olabilirdim. Borca girer ve Mavi Orikalküit alırsam ‘Hata’yı üreterek site üzerinden satabilirdim. İşte o vakit kaç para kazanacağımı hayal dahi edemiyordum.

Efsanevi demirci! Altın yumurtlayan tavuk!

“Ha?”

Ardından ‘Hata’nın özelliklerini okurken göğsüme bir öküz oturdu. Sonra da kullanım koşullarını inceledim.

“300. Seviye mi?”

İki gün önce duyduğum kadarıyla ortak sıralamadaki birinci karakter 250. Seviye civarlarındaydı.

‘300?!’

Tek sorun bu da değildi.

“5.000 güç?!”

Her seviyede 10 hüner puanı kazanılıyordu. 1. Seviye’den başlayarak bütün hüner puanlarını güce vermiş olsanız bile 300. Seviye’de 5.000 Güç puanına ulaşmanız mümkün değildi. Üstelik buna unvanların ve ekipmanların verdiği ekstra özellikler de dahildi.

‘Fazladan güç alan sınıflar var, ama pek yaygın değiller. Ayrıca kim bütün hüner puanlarını güce verecek kadar aptal olabilir ki?’

Son olarak da İleri Düzey Kılıç Ustalığı 8. Seviye. Şu anda birinci sıradaki demircinin yetenekleri ‘Orta Düzey’deydi. Bir insanın İleri Düzey 8. Seviye’ye ulaşması kim bilir ne kadar sürecekti.

Uzun lafın kısası şuydu: ‘Hata’yı yapsam bile yakın gelecekte kimse onu kullanamazdı. Yani satamazdım. Parayı gözünden vurma hayallerim yine çökmüştü. İsmi gibiydi bu silah, gerçek bir ‘Hata’ydı.

“… Öyle olsun. Hayatımın baharı geçti, şimdi cehennemdeyim. Sikeyim.”

Sinirden köpürsem de hemen kendimi topladım. Sonra yarattığım ekipmanın neden böyle saçma sapan özelliklere ve koşullara sahip olduğunu düşündüm. Cevabı bulmam uzun sürmedi.

‘Eşsiz ve mükemmel yapmaya çalışmamalıydım.’

Tatmin dünyadaki bütün insanların kalbini çalmıştı; haliyle arkasında inanılmaz bir geliştirme ekibi vardı. ‘Hata’ gibi oyunun dengesini bozabilecek ekipmanları zindanda gezerken şans eseri bulamazdınız. Üretim bazlı bir ekipmandı ve yeterli malzeme olduğu sürece ondan istediğim kadar yapabilirdim. Muhtemelen sistem oyunun dengesini korumak için silaha böyle koşullar koymuştu.

‘Kabul edilebilir performans. Üretim bazlı yeteneklerin en önemli kısmı bu değil mi?’

İmalat yeteneği sınırlıydı. Dikkatlice kullanmak gerekiyordu. Şimdilik onu bir kenara bırakmaya karar verdim. Oyunun dengesini bozmayacak kadar normal, ama diğer eşyalardan daha sağlam ve üstün ekipmanlar yaratabilirsem parayı kırabilirdim. Fakat acele etmek istemiyordum.

‘İmalat yeteneği bana özgü. Kriz anında durumdan kurtulmamı sağlayacak bir ekipman yaratabilirim.’

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse: Diyelim ki yoğun ateş gücüne sahip bir boss yaratığıyla karşı karşıya geldim, hemen orada ateş direncimi artıracak ekipman yaratabilirdim. Sonuçta sınıf özelliğim sayesinde ekipmanları koşulsuz takabiliyordum. Pagma’nın Soyu’nun verdiği en müthiş özelliklerden biriydi bu. ‘Hata’ gibi saçma sapan, gerçek dışı ekipmanları bile takabilirdim. Elbette oyun kısıtlamalar getirecekti, ama yine de bu silah inanılmaz şeyler başarmamı sağlayabilirdi.

Kendimi toparladıktan sonra ‘Hata’yı nasıl yapacağıma baktım. Malzemeleri bulmak da sorundu. ‘Hata’ için 15 Mavi Orikalküit cevherine ihtiyacım vardı.

‘Kabzası bile mavi kalküitten… Niye koca kılıcı tek bir malzemeden tasarladım ki? Başka malzemeler de kullansaydım işim kolaylaşabilirdi.’

Hata’nın özelliklerini gördükçe silahı hemen üretip kullanmak istiyordum. Bunu başarabilirsem korkunç bir saldırı gücüne ulaşabilirdim. Fakat şimdilik Mavi Orikalküit bulmam imkansızdı.

‘Bu virane pişmanlığı bir kenara bırakmalıyım. Hayır, dur biraz. Ormanın Muhafızı zindanına giden şu gruba katılabilir miyim acaba? Adam ‘Gelin yeter, seviyeniz önemli değil’ demişti.’

Bir anda aklıma dank etti ve soluğu meydanda aldım. Ardından ‘Toban’ isimli siyahi adama yaklaştım.

“Zindana katılmak istiyorum.”

…..