Novel Günleri - Bilgilendirme!

Bölümün tamamını okumak için üye olmalısınız! Üye olmak için tıklayınız.

27. Bölüm O Kız Başka Neleri Beğenir?

Çevirmen: Violet / Editor: Violet

 

Sorofya'nın son kış koleksiyonunda, oldukça tuhaf içeriklere sahip olduğu halde mucizevi etkileri olan kozmetik ürünlerden, günlük ihtiyaç malzemelerine, mücevherlere, parfümlere ve hatta eşsiz yiyecek ve içeceklere kadar geniş bir ürün yelpazesi vardı. Eksik hiçbir şey yoktu.

Giysilere gelince, katalog sadece mevcut kumaş ve tasarımcı ile nakışçının isimlerini veriyordu ama tasarımın kendisi katalogda gösterilmiyordu.

Soylu kadınlar arasında yaşanabilecek en garip durumlardan biri, bir ziyafette aynı kıyafetleri giyerken yakalanmalarıydı.

Bu nedenle tasarımcı, ölçü almak ve prova için müşterinin evini ziyaret eder ve kişiye özel elbiseler tasarlardı. Bu şekilde, her bir kıyafetin benzersiz olmasını sağlayabilirlerdi.

Alicia'nın Nora'nın ziyareti sırasında giydiği elbise, Ascart Evi'ne ilk geldiğinde Carter'ın ona verdiği bir hediyeydi. Roel bile kabul etmeliydi ki oldukça gösterişli bir elbiseydi. Şu anda küçük kızın sahip olduğu en değerli şeydi.

Bununla beraber, Roel’in Anna'dan kataloğu getirmesini isterkenki amacı bu eşyalara bakmak değildi. Kataloğun içindeki eşyaların hepsi oldukça şaşırtıcıydı, ancak o yalnızca kataloğun son sayfasıyla, yani istek listesiyle ilgileniyordu.

Tüccar birliklerinin iş fonksiyonlarından biri mal satın almaktı ve istek listesi esasen Sorofyaların satın almak için aradıkları ürünlerdi.

Soyluların tüccarlardan özel talepleri olması olağandışı bir durum değildi ve istek listesi bu talepleri yerine getirmek amacıyla oluşturuluyordu.

Örneğin, Roel şu anda kokulu bir sabun istiyorsa ama Ascart Şehri’nde veya çevresinde yoksa ‘kokulu ve vücudu temizleme yeteneğine sahip’ bir şey için bir istekte bulunabilirdi. Sorofya Tüccarlar Derneği talebi aldığında, kataloglarının istek listesine koyar ve Teokrasi'deki diğer bölgelerden ve hatta başka ülkelerden satın alırdı.

Sonunda temin edilen ürünün kokulu sabun değil de belki aynı kriterleri karşılayan bir taş olması mümkündü.

Yalnızca önemli müşterilerin bu talepleri yapmasına izin veriliyordu ve önce tüccar derneğine depozito yatırmaları gerekliydi. Alışveriş tamamlandıktan sonra tüccarlar tarafından bir komisyon ücreti alınırdı. Bu temelde önemli müşterileri memnun etmek için verilen özel bir hizmetti.

Roel'in eşyasını bu istek listesi aracılığıyla satmak istemesinin iki nedeni vardı:

İlk olarak, bu talepleri yapanlar yüksek gelirli bireylerdi, bu nedenle sundukları fiyatlar genellikle tüccar birliklerinin teklif ettiği fiyatlara kıyasla çok daha yüksek olurdu.

İkincisi, bu istek listesi, ister alıcısı ister satıcısı olsun, isimsizdi. İşleme dahil olan kişilerin kimliklerini yalnızca Sorofya Tüccarlar Derneği bilebilirdi ve onlarca yıldır, müşterilerinin gizli bilgilerinin sızdırıldığı olmamıştı.

Özetlemek gerekirse, karlı ve güvenliydi!

Bununla beraber, yine de kaçınılması mümkün olmayan bir durum vardı. Sistemin yerine getirebileceği kriterlere uyan bir ürün için bir talep olması gerekiyordu. Bunun için gerçekten epey şanslı olmak lazımdı.

Neyse ki, listede Altın Dükkanı’ndaki bulunanlarla uyumlu olan bir istek vardı!

İstek Kriterleri: Ruhları sakinleştirme etkisine sahip olması, lanetlerin gücünü bastırması ve cesetlerin canlanmasını engellemesi.

Roel kriterlere dikkatlice baktıktan sonra Sisteminin Altın Dükkanı’na göz attı.

【Sarchorme'un Ruh Sakinleştiren Lambası

Rahip Sarchorme tarafından yapılmış bir gaz lambası. Toprak Ana'ya dönenlere huzur getirir, bu nedenle tuhaf şeylerin sürünerek dışarı çıkmasından korkmaya gerek yoktur. Etkisi yağ bitene kadar sürer.

Fiyat: 5000 Altın】

“...”

İşe yarar gibi gözüküyor?

Roel çenesini kaşıyarak bir istek kriterlerine bir Sarchorme'un Ruh Sakinleştiren Lambası'nın tanımına bakıp durdu.

Eşyanın adında ‘Ruh-sakinleştiren’ tabiri bulunuyor—√

Cesetlerin canlandırılmasının önlüyor—√

Geriye kalan tek şey, lanetleri bastırma kısmıydı.

Pekala, eğer büyünün etkisi cesetlerin yeniden canlandırılması ise, lambanın lanetleri bastırma etkisine sahip olduğu söylenebilir, değil mi?

Lanetleri bastırılması— √

Roel kendi kendine başını sallayarak kataloğu masaya koydu ve nasıl işe koyulması gerektiğini düşünmeye başladı.

————————————–

“Baba, Sorofya Tüccarlar Derneği'ne uğramak istiyorum.”

“Hm? Satın almak istediğin bir şey mi var? Sipariş vermesi için bir hizmetçi gönderebilirsin.”

Çalışma odasında, Roel'in babası Carter oğlunun isteği karşısında biraz şaşırmış görünüyordu.

Hizmetçilerine emrederek her istediğini elde etmeye alışmış şımarık bir genç efendi olarak, Roel daha önce hiç tüccar derneğine gitmeye gerek duymamıştı. Bir sipariş emri göndermek zaten küçük bir işti, bu yüzden bir hizmetçiye bırakmak sorun olmazdı.

Dürüst olmak gerekirse, Roel, Carter'ı önceden bilgilendirmeden oraya gitmeyi seçebilirdi, ama muhtemelen Carter'ın şüphelenmesine neden olurdu. Bu nedenle, yakın zamanda oluşturduğu güveni sarsmamak için, önce ona danışmanın daha iyi olacağına karar vermişti.

“Aslında... Kendime bir şey almayacağım.”

Biraz düşünür gibi gözüken Roel ellerini beceriksizce birbirine sürterek biraz utanmış bir bakışla cevap verdi. Bu tepki hemen Carter'ın merakını uyandırdı.

“Yakında kış gelecek ama Alicia evimize geldiğinden beri ona hoş geldin hediyesi almadım. Bu nedenle, Sorofyaların stoklarındaki yeni gelen ürünlere şahsen göz atıp ona beğeneceği bir şey almayı umuyorum.”

“Haaa anladım.”

Carter kalemini bırakıp oğluna şaşkınlıkla baktı. Oğlunun birkaç kısa ayda bu kadar değişmesinin mümkün olduğunu hiç düşünmemişti. Biriyle nasıl ilgilenileceğini bilmesi inanılmazdı!

Bir kardeşe göz kulak olmak insanı olgunlaştırıyormuş!

(Sevgi Puanı +200!)

Başının üzerinde yanıp sönen yeşil bir ışıkla Carter, onaylayıcı büyük bir gülümsemeyle başını salladı.

“Bu harika bir fikir. Hadi git bakalım, parayı Anna'ya veririm.”

“Teşekkürler baba, hemen geleceğim.”

Planında başarılı olan Roel babasına çabucak teşekkür ettikten sonra neşeyle çalışma odasından çıkmak için arkasını döndü.

Bu tek hamleyle hem para hem Sevgi Puanı elde ettim hem de Sorofya Tüccarlar Derneği'ne gitme nedenimi gizlemeyi başardım. Bu bir taşla üç kuş vurmak demek!

Eh benden de bu beklenir!

Ama Roel içinden küçük zaferini kutlarken, Carter aniden onu çağırdı.

“Biraz bekle.”

“Hm?”

Bir sandalyenin geriye doğru itilme sesi duyuldu ve Carter masasından kalktı. Roel'e yakından, dikkatle baktı, öyle ki Roel biraz terlemeye başladı.

Neler oluyor? Yoksa bir tuhaflık mı fark etti?

Babasının üstün güçlere sahip olduğunu hatırlayan Roel'in kalbi, Carter'ın sonraki sözlerini endişeyle beklerken küt küt atmaya başladı.

“Oraya Alicia için bir şeyler almaya gidiyorsun, değil mi?”

“Evet.”

“Acele etmeden ellerindeki eşyalara iyice bir göz atabilirsin. Alicia'nınkine ek olarak bir hediye daha hazırlaman gerekecek... Ekselanslarının doğum günü çok yakında.”

“Peki... Ne?”

Refleksle cevap vermek üzere olan Roel, aniden Carter'ın söylediklerini anlayıp şok içinde dondu.

“Ekselansları mı?”

“Evet, Ekselansları Nora. Geçen sene yüksek ateşin vardı, o yüzden Ekselanslarının doğum günü ziyafetine katılamamıştın. Ne olursa olsun, bunu telafi etmek için bu sene katılmak zorundasın.”

“B-bu...”

“Normalde aynı hanedandan olduğumuz için sadece bir hediye göndermemiz yeterli olurdu. Ama şimdi Ekselansları ile arkadaş olduğunuzu ve geçen sene katılmadığını düşünürsek, bu sefer ona kişisel bir hediye vermen senin için en iyisi olur... Anlaştık o zaman!”

Carter ellerini çırptı ve konuşmayı öylece bitirdi. Gözlerindeki parıltı, bunu akıl edebildiği için kendisinden çok memnun olduğunu gösteriyordu ama bu arada Roel'in yüzü şimdiden acı bir şekilde ekşimeye başlamıştı.

Baba, saçmalamayı keser misin? Kim kimin arkadaşıymış? O kadının sözlerine nasıl güvenebilirsin ya?!

“Çok değerli olmasına gerek yok. Ekselanslarının tercihlerine uygun bir şey seçsen daha iyi olur,” dedi Carter gülümseyerek.

Nora'nın beğeneceği ve çok değerli olmasına gerek olmayan bir şey...

Roel'in aklına hemen bir cevabın gelmesi neredeyse ürkütücüydü. Kendine hakim olamayıp kendi kendine mırıldandı.

“Bir köpek tasması.”